Prima pagină » Comunicate de presă » 600 pachete cu hrană caldă au fost distribuite astăzi elevilor, în cadrul campaniei Ziua Meselor Școlare, organizată de Fundația Carmistin

600 pachete cu hrană caldă au fost distribuite astăzi elevilor, în cadrul campaniei Ziua Meselor Școlare, organizată de Fundația Carmistin

600 pachete cu hrană caldă au fost distribuite astăzi elevilor, în cadrul campaniei Ziua Meselor Școlare, organizată de Fundația Carmistin

Fundația Carmistin a organizat, astăzi, cea de-a treia ediție a campaniei Ziua Meselor Școlare, proiect care face parte din calendarul anual de evenimente dedicate comunității.

În acest an, inițiativa a fost derulată în județele Vâlcea și Gorj, la Școala Gimnazială din Șirineasa, respectiv Școala Gimnazială Constantin Brâncuși, din Tg. Jiu, comunități în care Grupul Carmistin deține ferme și unități de producție hrană.

Echipa Fundației Carmistin a distribuit elevilor circa 600 pachete cu hrană caldă, preparată în condiții de maximă igienă și siguranță alimentară, din portofoliul de produse La Provincia, brand al Carmistin The Food Company. Pe lângă hrană și alte câteva mici surprize, copiii au mai primit și ghiozdane din partea fundației.

Andra Paraschiv, președinte Fundația Carmistin: Ziua Meselor Școlare a devenit o tradiție pentru noi și ne bucurăm în fiecare an de răspunsul pe care îl primim din partea comunităților locale, a profesorilor și a elevilor, alături de care marcăm această zi. De la un an la altul, am decis să extindem proiectul, suplimentând treptat numărul de beneficiari, ajungând până acum la un total de 1.500 copii.

Prof. Rodica Marinescu, director Școala Gimnazială Șirineasa: Faptul că Fundația Carmistin se implică în asemenea proiecte care vizează binele copiilor, dând un semnal despre importanța nutriției în școli este nu doar lăudabil, dar și foarte necesar, în special pentru copiii din mediul rural.

Prof. Sorin-Matei Todea, director Școala Gimnazială Constantin Brâncuși, Tg. Jiu: Apreciem mult inițiativa Fundației Carmistin de a organiza această zi foarte frumoasă, în care copiii au avut parte de hrană caldă și de câteva mici surprize și vă mulțumim că ați inclus și școala noastră în proiect. Ați adus multă bucurie copiilor.

Despre Ziua Meselor Școlare:

Ziua Internațională a Meselor Școlare este sărbătorită anual în luna martie, ca o recunoaștere a importanței hranei în viața elevilor din toată lumea. Evenimentul evidențiază nevoia unei alimentații bune pentru toți copiii, indiferent de mediul sau circumstanțele creșterii și educației lor. Această zi promovează, totodată, obiceiurile alimentare sănătoase, subliniază legătura dintre alimentația de calitate, educație și o mai bună învățare și încurajează înțelegerea nutriției în școli. În România, Fundația Carmistin a demarat campania în anul 2023, cu intenția de a crea, pe termen mediu și lung, o comunitate cât mai extinsă, care să împărtășească resurse materiale, experiențe și bune practici despre importanța pe care hrana o are în comunitățile școlare.

Despre Fundația Carmistin

Fundația Carmistin este parte a Grupului Carmistin, poziționat în prezent între primii producători de alimente din România. Grupul cuprinde peste 40 companii active în producţia de carne de pasăre și ouă, creșterea porcilor, creșterea bovinelor, dar și în producţia de cereale.

Obiectivul Fundației Carmistin este implicarea în proiecte de responsabilitate socială cât mai variate, care să reflecte preocuparea fondatorilor Carmistin The Food Company de a-și asuma un rol social cât mai activ în societate. Echipa noastră s-a implicat, în ultimii ani, în peste 700 acțiuni de sprijin social, educațional, umanitar și de voluntariat, în special pentru copiii și comunitățile în care activăm și nu numai.

Recomandarea video

Mediafax
Satul din Europa, ocolit de turiști, unde se găsesc plaje liniștite și prețuri accesibile
Digi24
VIDEO Scenariu de coșmar devenit realitate în India după ce un carusel dintr-un parc de distracții s-a prăbușit peste oameni
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Ancora NATO”, ținta lui Putin? Insula-cheie din Marea Baltică care stă între Europa și un război major cu Rusia
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Primarul Buzăului, atac la Grindeanu: Face un joc cu alți șase lideri PSD, ca să supraviețuiască
Cancan.ro
Ruxandra Luca, chemată de URGENȚĂ la raport după episodul din benzinărie. Cum au 'pedepsit-o' șefii de la Antena 1 pe frumușica de la Neatza
Ce se întâmplă doctore
Cine este Iuliana Dup de la Desafio! A trecut prin clipe groaznice când avea doar 15 ani: Cu cât creșteam, bătăile deveneau mai dese și mai dure
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Schema care păcălește cumpărătorii: un BMW X6 vândut și recuperat ilegal
Descopera.ro
A fost găsit al doilea Pământ! Cât de aproape este de noi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
O nouă cercetare spune că două din cinci cancere pot fi prevenite