Prima pagină » Comunicate de presă » AUR a solicitat AEP verificarea și informarea publică cu privire la presupuse cheltuieli din subvenția publică – COMUNICAT

AUR a solicitat AEP verificarea și informarea publică cu privire la presupuse cheltuieli din subvenția publică – COMUNICAT

AUR a solicitat AEP verificarea și informarea publică cu privire la presupuse cheltuieli din subvenția publică - COMUNICAT

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a înaintat o solicitare către Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) pentru a efectua de urgență o verificare oficială a dezinformărilor apărute în spațiul public cu privire la presupuse plăți efectuate de către partidul AUR către o firmă din Statele Unite ale Americii, din fonduri provenite din subvenția publică.

Considerăm că aceste dezinformări, manipulări și minciuni sunt de natură să afecteze grav desfășurarea campaniei electorale pentru alegerile prezidențiale din 2025, compromițând transparența procesului electoral și influențând negativ corecta informare a alegătorilor.

Pentru a contribui la clarificarea completă a situației, ne angajăm să punem la dispoziția Autorității Electorale Permanente toate documentele relevante, inclusiv rapoartele contabile lunare, extrasele de cont aferente subvenției, documentele justificative privind cheltuielile efectuate din fondurile publice, precum și orice alte informații necesare care pot demonstra caracterul transparent și legal al utilizării resurselor financiare ale partidului”, se arată în solicitarea înaintată de AUR către AEP.

AUR a mai solicitat ca, în urma acestei verificări, AEP să publice rezultatul într-un mod accesibil opiniei publice, astfel încât adevărul să fie restabilit, iar cetățenii să beneficieze de o informare corectă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un tânăr cercetător a reușit să producă benzină și motorină din plastic reciclat