Prima pagină » Actualitate » 5 ani de la violențele din 10 august. Nicolae Ciucă: „A fost un eșec al democrației noastre”

5 ani de la violențele din 10 august. Nicolae Ciucă: „A fost un eșec al democrației noastre”

5 ani de la violențele din 10 august. Nicolae Ciucă: „A fost un eșec al democrației noastre”

Astăzi se împlinesc 5 ani de la protestul diasporei din 10 august 2018. Nicolae Ciucă a postat un mesaj pe Facebook în care spune că „ziua de 10 august rămâne o pată întunecată în istoria recentă a României”.

Protestul-maraton început în Piața Victoriei în februarie 2017 împotriva guvernului condus de Liviu Dragnea a fost reprimat cu brutalitate de forțele Jandarmeriei la data de 10 august 2018, după ce violențele au degenerat odată cu promulgarea Ordonanței 13. La acea vreme, minstru de Interne era Carmen Dan.

A fost un eșec al democrației noastre și un moment care a afectat legătura de încredere dintre cetățeni și instituțiile statului. Cetățenii și-au exercitat atunci dreptul la liberă exprimare și au apărat independența justiției, a transmis Nicoale Ciucă.

16 jandarmi trimiși în judecată

Marți, fosta conducere și alte cadre ale Jandarmeriei Române, au fost trimise în judecată în „Dosarul 10 august”.

Sunt 16 jandarmi în total, acuzați de trei tipuri de infracțiuni: abuz în serviciu pentru cei trei conducători ai represiunii, la care se adaugă un fals intelectual pentru Laurențiu Cazan, fost adjunct al directorului general al Direcției Generale de Jandarmi a Municipiului București (DGJMB), în prezent ofiţer în cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române, se arată în rechizitoriu emis de Parchetul Militar în Dosarul nr. 18/P/2018.

Printre cei trimiși în judecată se numără și col. (r) Sindile Ionuț Cătălin, col. (r) Cucoș Gheorghe Sebastian și col. (r) Ciobanu Laurențiu Cristian.

Peste 300 de participanți la protestul din 10 august s-au constituit părți civile și cer daune morale și materiale în acest caz.

Sursa: Facebook/Nicoale Ciucă

CITIȚI ȘI:

EXCLUSIV | Dosarul ”10 august”. Bătuți și buni de plată, soții Tocană contraatacă, după 5 ani, la Parchetul Militar: ”Nu s-a făcut niciun pas înainte”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Oana Gheorghiu, atac direct la adresa TAROM: O companie „aflată în zbor direct către eșec”
Digi24
Reacția furioasă a lui Grindeanu după acuzațiile lui Ciucu: Se poate şi fără voi la guvernare. Plecaţi toți acasă!
Cancan.ro
Simona Halep și ,,Regele mezelurilor'', escapadă romantică la Mykonos. Fosta campioană și milionarul nu se mai ascund! Nu le stă rău deloc!
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, prezentatoarea TV de la Campionatul Mondial, apariție incendiară în bikini
Adevarul
Ludovic Orban acuză o complicitate între Nicușor Dan și PSD: Social democrații făceau lobby pentru Tomac înainte de desemnarea oficială
Mediafax
Șocant! Ilie Bolojan și Oana Gheorghiu, acuzați de 3580 de judecători pentru încercarea de subordonare a Justiției
Click
Horoscop joi, 11 iunie. Fecioarele iau o decizie financiară importantă, iar Peștii scapă de o problemă apăsătoare
Digi24
Trei familii de români, în violențele dezlănțuite în Belfast. Reacția MAE
Cancan.ro
Cresc pensiile cu 1.000 lei, de la 1 ianuarie 2027, pentru toți acești pensionari români. Cine se încadrează
Ce se întâmplă doctore
Prof. dr. Vlad Ciurea avertizează asupra alimentului care poate deveni periculos pe caniculă. „Creierului nu îi place”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia Striker, în probe pe străzile din București. Cum au reacționat oamenii când au văzut cel mai nou model Dacia
Descopera.ro
Unde a fost cea mai mare piață de sclavi din istoria omenirii?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Măi Bulă, soțul meu se întoarce într–o oră!
Descopera.ro
Un telescop de buzunar cu raze X ar putea descifra chimia ascunsă a Lunii