Băncile sunt alarmate de un nou trend la care apelează tot mai mulți români. Dobânzile oferite de stat prin Programul Tezaur atrag tot mai mulți români, care aleg să lichideze depozitele bancare și să își mute economiile în titluri de stat.
Diferențele de câștig sunt semnificative: o investiție de 29.000 de lei prin Programul Tezaur aduce un profit de 1.972 de lei pe an, în timp ce aceeași sumă plasată într-un depozit bancar generează doar 1.357 de lei, după aplicarea impozitului de 10%, scrie Ziarul de Iași.
Ministerul Finanțelor oferă randamente de până la 7,8% anual, mult peste media dobânzilor bancare. Spre deosebire de depozitele bancare, unde statul reține 10% din dobândă, veniturile din titlurile de stat sunt scutite de taxe.
Mai mult, titlurile de stat pot fi achiziționate simplu și rapid, inclusiv online, prin Ghișeul.ro.