Prima pagină » Educație » Rezultatele finale la TITULARIZARE după soluționarea contestațiilor au fost publicate. Numărul notelor mai mari sau egale cu 7 au crescut cu 2,36%

Rezultatele finale la TITULARIZARE după soluționarea contestațiilor au fost publicate. Numărul notelor mai mari sau egale cu 7 au crescut cu 2,36%

Rezultatele finale la TITULARIZARE după soluționarea contestațiilor au fost publicate. Numărul notelor mai mari sau egale cu 7 au crescut cu 2,36%

Rezultatele finale la proba scrisă a concursului de Titularizare au fost publicate miercuri, anunţă Ministerul Educaţiei, care arată că se înregistrează o majorare de 2,36% a notelor mai mari sau egale cu 7 în raport cu prima afişare, de la de la 48% la 50,36%. 127 de candidaţi au obţinut nota 10, numărul fiind neschimbat după contestaţii.

Ministerul Educaţiei a anunţat, miercuri, că au fost publicate rezultatele finale ale candidaţilor la proba scrisă a concursului de Titularizare, fiind disponibile aici.

„Rezultatele înregistrate la proba scrisă din cadrul concursului pentru ocuparea posturilor didactice din învăţământul preuniversitar (după soluţionarea contestaţiilor) relevă o majorare de 2,36% a notelor ≥ 7 în raport cu prima afişare: de la de la 48% la 50,36%. Creşterea se situează relativ în aceeaşi marjă ca în anul anterior (2,05%)”, au transmis reprezentanţii ministerului.

Astfel, au fost înregistrate 5.261 de contestaţii (faţă de 5.083 în anul 2022 şi 6.248 în anul 2021). În cazul a 5.076 de contestaţii (96,48%), notele au fost modificate, astfel: pentru 3.179 de lucrări notele iniţiale au fost mărite, în timp ce pentru 1.897 de lucrări notele iniţiale au fost micşorate.

Procentul notelor ≥ 7 (şapte) a crescut cu 2,36%: de la 48% la 50,36%, fiind aproape la acelaşi nivel cu procentul din anul precendent (50,73%) şi în creştere cu peste 4% faţă de anul 2021 (46,71%).

127 de candidaţi au obţinut nota 10

Procentul notelor între 5 şi 6.99 este de 33,39 (în uşoară creştere, comparativ cu anul trecut – 32,96%), relatează News.ro.

Din promoţia curentă, 46,85% dintre candidaţi au obţinut note ≥ 7 (şapte), rată de succes situată în proximitatea celei de anul trecut (46,98%), dar în creştere faţă de anul 2021 (2,65%).

De asemenea, 127 de candidaţi (dintre care 24 de candidaţi din promoţia curentă) au obţinut nota 10 (număr nemodificat faţă de prima afişare), iar 11.884 de candidaţi au obţinut note între 7 şi 9,99.

Rata de participare a fost 83,17% (din promoţia de absolvenţi înscrişi la concurs în acest an s-au prezentat 81,70% dintre candidaţi).

În centrele de evaluare au fost notate 23.850 de lucrări. Din cauza abaterilor de la prevederile metodologiei de concurs, 42 de lucrări au fost anulate în centrele de evaluare.

Un număr de 26 de candidaţi au fost eliminaţi din sălile de concurs pentru fraudă sau tentativă de fraudă. Aceştia nu vor fi repartizaţi/nu vor putea ocupa posturi didactice/catedre în anul şcolar 2023-2024.

Pentru a obţine statutul de titular (angajare pe perioadă nedeterminată), candidaţii trebuie să obţină minimum nota 7 (şapte) la proba scrisă. Pentru angajarea pe perioadă determinată (suplinire), candidaţii trebuie să obţină minimum nota 5 (cinci) la proba scrisă.

Repartizarea candidaţilor pe posturile didactice de predare vacante publicate pentru angajare pe perioadă nedeterminată, în ordinea descrescătoare a mediilor de repartizare, va fi realizată în şedinţele publice de repartizare organizate de inspectoratele şcolare în 27 şi 28 iulie.

Recomandarea video

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?