Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu avertizează asupra pericolului de la graniță. De ce se teme scriitorul de ucraineni

Ion Cristoiu avertizează asupra pericolului de la graniță. De ce se teme scriitorul de ucraineni

Andrei Rosz

Ion Cristoiu a mărturisit că îi este mult mai frică de ucraineni decât de ruși. Jurnalistul nu consideră că Rusia este vinovată de războiul din Ucraina și a precizat că țara vecină este mult mai periculoasă pentru România și Europa. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Cristoiu: „Nu mă tem de ruși, mă tem de ucraineni”

Invitat la Marius Tucă Show, Cristoiu a criticat relația dintre Ucraina și România și a menționat că nu i-a condamnat niciodată pe ruși în războiul cu Ucraina. Jurnalistul a pornit de la istoria celor două state și a afirmat că Ucraina este mult mai periculoasă pentru români decât este Rusia.

„Eu nu mă tem de ruși, mă tem de ucraineni. Eu, în tot acest război, în primul rând, nu i-am condamnat niciodată pe ruși. Întotdeauna am plecat de la premisa, cunoscând istoriile, să zicem, ale celor două popoare, că pentru România și pentru Europa, Ucraina este mai periculoasă decât Rusia. Pentru că rușii mai au experiența imperiului.”, a afirmat jurnalistul. 

Victimele directe ale poporului ucrainean

Jurnalistul amintește de suferințele prin care a trecut mama scriitorului Vasili Grossman în timpul pogromului ucrainean.

„Mama scriitorului Vasili Grossman, evreică fiind, a fost victima pogromului ucrainean. Adică în momentul în care au intrat nemții, au găsit în ucraineni partenerul perfect.”, amintește Cristoiu.

3000 de civili români, uciși în Ucraina în timpul celui de-al Doilea Război Mondial

În 1 aprilie 1941, trupele sovietice de la Fântâna Albă au asasinat aproximativ 3000 de civili români. În contextul ocupației naziste, în orașul Liov au izbucnit pogromuri violente împotriva evreilor locali. Evenimentele au fost marcate de atrocități antisemite severe, care s-au soldat cu mii de victime în rândul populației evreiești.

Comentarii 3
  • Liviu Singeorzan

    Nenorocit de batran ramolit si nesimtit!!!
    Cu ce sunt de vina oamanii aia la care le ploua zi si noapte cu drone si rachete in cap, le mor copiii si parintii? De 4 ani!!!!!
    Ce tampenii mai scoti din gura aia spurcata cu istoria? Ce relevanta are acum?
    Tot ce iti doresc: macar 1 saptamana sa stai in Kiev in oricare casa si sa auzi bombele explodand in jurul tau!!

    • Cristian Mircea

      tu ai habar macar ce au facut ucrainienii romanilor in ultimii 5-6 ani macar? macar atat ai habar? au intezis studiul in limba romana, au trimis minoritari romani pe front, etc. asta ti se pare ok? spune-mi ca este normal sa fie asa si atunci iti doresc sa ai parte de viata similara celor asupriti de ucrainieni.

    • Tovarase neo-bolsevik, cu creierii facuti vraiste de la prea multa propaganda si de la prea putina gandire rationala, da timpul inapoi si cerceteaza faptele, ca de latrat sunt capabili toti zoomorfitorii! Si incepe de la momentul cand Stalin a creat R.S.S. Ucraineana, daca perioada colaborarii ucrainenilor cu nazistii iti pute! Daca esti atat de revoltat, inroleaza-te in armata narcoführer-ului sa aperi de rusi tara care care inglobeaza ilegal teritorii romanesti! Hai, curaj!

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nu mai este o PRIORITATE”. Președintele unei țări din NATO schimbă direcția privind aderarea la UE
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Lovitura pentru Dominic Fritz, problemă majoră pentru USR. Cum va afecta decizia CCR schimbarea conducerii partidului: „Poate fi chiar o oportunitate”
Mediafax
Imagini ca în FILME! Un comandant ucrainean EVACUEAZĂ singur doi militari răniți pe linia frontului
Click
Situație neașteptată pentru o familie de români aflată în vacanță în Grecia. „Stăm cu mașina în casă”
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Cum vrea cel mai mare producător de alimente din lume să profite de ascensiunea medicamentelor pentru slăbit