Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Se spune că delegația este formată din trimișii lui Trump, dar aceștia îl CRITICĂ în mod constant”

Ion Cristoiu: „Se spune că delegația este formată din trimișii lui Trump, dar aceștia îl CRITICĂ în mod constant”

Andrei Rosz
CRISTOIU: SE SPUNE CĂ DELEGAȚIA ESTE FORMATĂ DIN TRIMIȘII LUI TRUMP, DAR ACEȘTIA ÎL CRITICĂ ÎN MOD CONSTANT

În cadrul unei ediții transmise live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, Ion Cristoiu, jurnalist și scriitor român, a discutat despre postura de subaltern pe care o abordează românii atunci când vin delegații oficiale din alte state, cu atât mai mult când vin din SUA. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ion Cristoiu: „Mă uitam la cum încercau să scoată ceva de la ei, dar nu aveau cum”

Jurnalistul a explicat poziționarea românilor, în special a celor de la conducere, față de delegațiile oficiale, mai ales cele din SUA. Cristoiu a comentat și implicarea presei în venirea americanilor. Acesta a menționat că toți vor să scoată ceva de la delegația SUA, dar nu vor primi nimic.

„La nivelul de reprezentare, ei trebuiau să fie cu Parlamentul, eventual președintele Camerei Deputaților. De ce au fost primiți cu atâtea? Pentru că ai băieții din presa miluită au zis să profite de asta. Mă uitam cum încercau să scoată ceva de la ei, că ei nu aveau cum, că nu au mandat.”, a menționat Cristoiu.

Cristoiu: „Eu cred că sângele ăsta românesc a fost pervertit, pe vremea fanarioților

Cristoiu a menționat și faptul că însuși Trump dacă ar veni, nu ar trebui să existe o asemenea raportare de slugă în fața lui. Jurnalistul a menționat că de la fanarioți se trage acest comportament. La venirea șefului, toată lumea este impacientată, complet inutil.

„Din 1990 am dus într-una, ca român jignit, că sunt tratat mai rău decât o colonie. Până acuma ai văzut că eu nu sunt, am fost cu Trump. Deci noi suntem o țară, independentă. În această țară, și dacă vine Trump… De unde este în genă la acest popor, de la fanarioți, probabil, e chestia că a venit șeful. Nu mai suport, domnule, gata! N-a fost așa când a venit Clinton. Dar noi suntem… Pentru că dacă n-am fi noi, românii, slugi… Eu cred că sângele ăsta românesc a fost pervertit, pe vremea fanarioților. Nu se poate așa. Și dacă venea Trump. Bun, a venit Trump, nu spun că îl scuip. Dar chiar să leșin că au venit opt pițifelnici, ca nici săracii cred că nicăieri nu au fost primiți așa. Să te uiți la greci! Nu e vorba, te porți normal. Nici nu îi înjuri, dar nici să… aoleu, au venit.”, a explicat jurnalistul Ion Cristoiu.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Bill Gates vrea locuri de muncă „rezervate pentru oameni”