Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „Victor Ponta a dat o LOVITURĂ cumplită”

Ion Cristoiu: „Victor Ponta a dat o LOVITURĂ cumplită”

Ion Cristoiu: „Victor Ponta a dat o LOVITURĂ cumplită”

Într-o ediție transmisă live de Gândul,  scriitorul și publicistul Ion Cristoiu, discută despre schimbările din politica românească, punând accent pe impactul deciziei lui Victor Ponta de a demisiona din PSD. De asemenea, analizează modul în care opoziția se restructurează, precum și efectele vizitei lui Volodimir Zelenski la Casa Albă. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Cristoiu consideră că plecarea lui Victor Ponta din PSD a fost un gest care a slăbit și mai mult poziția actualei conduceri a partidului. Acesta adaugă că dacă Ponta și-ar fi anunțat candidatura și suspendarea din PSD nu ar fi fost o lovitură. El punctează că declarațiile lui Ponta prin care spune că nu îl susține pe Crin Antonescu, fac presiuni asupra partidului.

„Dacă Victor Ponta își anunța candidatura și suspendarea din PSD, nu era o lovitură. Dar faptul că a demisionat spunând că nu îl va vota pe Crin Antonescu și că acesta face presiuni asupra partidului a fost o lovitură cumplită.”, spune scriitorul.

Ion Cristoiu: „USR este terminat”

În opinia lui Cristoiu, opoziția actualei guvernări este dominată de suveraniști, în timp ce USR a devenit irelevant. El comentează faptul că cei de la USR ar mai spune ceva, ocazional, despre Marcel Ciolacu, în rest, prezența lor este infimă.

„USR este terminat. În acest moment, opoziția reală este formată doar din suveraniști. Cei de la USR mai zic și ei câte ceva împotriva lui Ciolacu, dar pentru poporul român, lupta reală se dă între suveraniști și actuala guvernare.”, afirmă el.

Zelenski și Casa Albă: o relație tensionată?

În altă ediție, Ion Cristoiu spunea că Georgescu a șocat, cum a făcut Trump în America. Cristoiu analizează și declarațiile lui Volodimir Zelenski, care încearcă să păstreze sprijinul american într-un moment delicat.

„Zelenski spune că relația cu Trump poate fi reparată și că fără SUA va fi dificil pentru Ucraina să respingă Rusia. Dar americanii sunt americani, ei nu sunt europeni. Problema este ce vor ei, nu ce scriu ai noștri pe Facebook.”, explică scriitorul.

Recomandarea video

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele