Prima pagină » Economic » Macroeconomie » Agricultură » Acord în UE pe Politica Agricolă Comună. Ce propunere l-a scos din sărite pe ministrul Adrian Oros

Acord în UE pe Politica Agricolă Comună. Ce propunere l-a scos din sărite pe ministrul Adrian Oros

Acord în UE pe Politica Agricolă Comună. Ce propunere l-a scos din sărite pe ministrul Adrian Oros

După lungi negocieri, miniştrii Agriculturii din statele membre UE au ajuns miercuri, 21 octombrie, la un acord asupra reformei noii Politici Agricole Comune. PAC își propune să țină cont în primul rând de provocările climatice şi impactul culturilor agricole asupra mediului înconjurător.

După o luptă îndelungată, am ajuns la un acord crucial”, a anunțat miercuri dimineaţa ministrul german al Agriculturii, Julia Kloeckner, la finalul reuniunii care a avut loc la Luxemburg. Așadar, într-un final, s-a găsit echilibrul între îngrijorările privind sustenabilitatea, constrângerile ecologice şi securitatea alimentară.

Poziția României. „Eco-schemele” nu sunt pe placul lui Adrian Oros

În centrul discuţiilor din Luxemburg a figurat sistemul „eco-schemelor”, care își propune să „înverzească” agricultura europeană prin remunerarea serviciilor făcute mediului înconjurător de către fermieri.

Prezent la discuții, ministrul Agriculturii din România, Adrian Oros, a susţinut în cadrul Consiliului AgriFish, că țara noastră nu este de acord cu stabilirea unui procent obligatoriu pentru eco-scheme în noua Politică Agricolă Comună, mai ales pentru statele membre ale căror plăţi directe sunt sub 90% din plata medie europeană.

Legat de arhitectura verde, de eco-scheme, România reiterează că statele membre ar trebui să aibă flexibilitatea de a decide în funcţie de nevoile specifice. Am prefera să nu existe o alocare distinctă pentru eco-scheme. Oricum 20% din plăţile directe pentru eco-scheme este prea mult. Considerăm că nu trebuie să se introducă un procentaj obligatoriu pentru statele membre ale căror plăţi directe sunt sub 90% din plata medie europeană”, a reacționat Adrian Oros.

Statele membre UE ar trebui să ajungă la un acord asupra acestor reguli până la începutul lui 2021. De aceea, orientările adoptate de miniștrii Agriculturii vor face obiectul negocierilor cu Parlamentul European, în ideea ca ele să intre în vigoare începând din ianuarie 2023.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Peste 12.500 de români sunt continuare fără energie. Bogdan Ivan: „Continuăm intervențiile până la ultima reconectare”
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
Pace cu orice preț? Ce spun experții despre dorința românilor de a avea relații mai bune cu Rusia
Mediafax
Ce a primit președintele Nicușor Dan de la Moș Crăciun și cum a petrecut de Revelion
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Risc de contaminare cu lapte praf. Nestlé anunță o retragere globală!