Prima pagină » Economic » Cât de interesați sunt românii de Smart TV-uri și de serviciile de tip „cloud storage”

Cât de interesați sunt românii de Smart TV-uri și de serviciile de tip „cloud storage”

Cât de interesați sunt românii de Smart TV-uri și de serviciile de tip
Nouă din zece români cunosc detalii legate de Smart TV-uri, în timp ce doar patru din zece români cu acces la internet au auzit până acum de "cloud storage" sau de "stocarea în cloud"

Nouă din zece români cunosc detalii legate de Smart TV-uri, în timp ce doar patru din zece români cu acces la internet au auzit până acum de „cloud storage” sau de „stocarea în cloud”, arată rezultate unui studiu GfK.

Din totalul celor care au participat la realizarea studiului, 83% spun că și-ar dori să dețină un Smart TV și 88% îl consideră util. „Aceste intenții confirmă de altfel datele de vânzări monitorizate de studiul GfK TEMAX care arată că în 2012 numărul de smart TV-uri achiziționate de români a crescut de trei ori față de 2011”, explică reprezentanții GfK.

O mare parte a persoanele intervievate în cadrul studiului consideră, totodată, cloud-ul o modalitate utilă de stocare a datelor și mai bine de jumătate dintre ele susțin că deși nu utilizează la ora actuală serviciul de „cloud storage” și-ar dori să apeleze la el pe viitor.

Românii se arată interesați și de posibilitatea de a plăti cumpărăturile cu ajutorul smartphone-urilor sau prin Google Wallet și spun, în mare parte, că își doresc să utilizeze pe viitor aceste variante.

Studiul a fost realizat online, pe un eșantion de 524 persoane utilizatoare de internet din mediul urban, cu vârsta cuprinsă între 15 și 54 ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump îi cere lui Volodimir Zelenski „să se grăbească” cu demersurile pentru încheierea unui acord de pace cu Rusia
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
Mediafax
Un cunoscut oraș turistic, aflat lângă România, a interzis comerțul de alcool după ora 20.00
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Lovitură de la tribunal pentru rudele tinerilor implicați în crima lui Mario Berinde din Cenei. Ce au decis judecătorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face și cum arată acum Mirela Stoian, cea care a interpretat-o pe Lila, în „Vacanța Mare”. Actrița a intrat într-un con de umbră de ani buni
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Rostec trimite BMP-3 către Rusia. Ajută în Ucraina sau ajung la „cimitirul” de 800 de unități distruse?
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Un adăpost rupestru excepțional, vechi de 10.000 de ani, a fost descoperit în Egipt