Prima pagină » Economic » Câți români își permit în fiecare an vacanțe de peste 10.000 de euro

Câți români își permit în fiecare an vacanțe de peste 10.000 de euro

Câți români își permit în fiecare an vacanțe de peste 10.000 de euro
Aproximativ 10.000 de români își permit în fiecare an o vacanță de lux în străinătate de peste 10.000 de euro de persoană, reprezentând 0,5% din numărul celor care pleacă în concediu în afara țării, potrivit Happy Tour, cel mai mare grup de agenții de turism din România

Aproximativ 10.000 de români își permit în fiecare an o vacanță de lux în străinătate de peste 10.000 de euro de persoană, reprezentând 0,5% din numărul celor care pleacă în concediu în afara țării, potrivit Happy Tour, cel mai mare grup de agenții de turism din România

Potrivit Happy Tour, vacanțele scumpe, de peste 3.000 de euro de persoană, au crescut din 2009 cu 10% pe an.

„Să călătorești este cel mai de succes mod de a-ți cheltui banii. Românii încep să devină călători și nu turiști, iar motivul pentru care a crescut segmentul vacanțelor de lux este că românii încearcă să cheltuiască banii pe experiențe. Când este frig afară, dacă ai bani o să-ți dorești să mergi într-un loc cald, să încerci experiențe noi. În Austria se pot duce oricând, se pot duce în februarie, dar Crăciunul și Revelionul sunt ocazii speciale”, a declarat agenției MEDIAFAX Javier Garcia del Valle, directorul general al Happy Tour.

Printre cele mai căutate destinații scumpe se numără Insulele Maldive, Caraibe, Bahamas și Seychelles

Garcia del Valle spune că doar 0,5% din românii care pleacă în excursii în străinătate își permit în fiecare an o vacanță de peste 10.000 de euro de persoană.

Considerând că în România sunt 19 milioane de români, din cei 10% (1,9 milioane) care își permit să călătorească în străinătate, procentul celor care își permit vacanțe de lux este de 0,5%, adică 9.500-10.000 de persoane”, a afirmat șeful grupului de agenții.

El spune că și persoanele cu venituri scăzute au început să călătorească mai mult, dar aleg România.

Șeful Happy Tour afirmă că turiștii care își permiteau înainte de criză să meargă în Seychelles merg și acum în Seychelles, iar aceia care alegeau înainte călătorii oarecum mai ieftine își reconsideră acum poziția și aleg destinații și mai ieftine.

Reprezentanții Happy Tour au anunțat recent că o familie de români cu doi copii a plătit 90.000 de euro pentru a-și petrece revelionul într-un resort de lux în Bahamas, cel mai mare preț achitat vreodată în România pentru o vacanță de Anul Nou, și care include un apartament de 150 de metri pătrați cu vedere la ocean și valet la dispoziție.

Happy Tour este cel mai mare grup de agenții de turism care activează pe piața româneasc și aparține fondului spaniol de investiții GED Capital. Aceasta a cumpărat anul trecut turoperatorul Prestige Tours, fondat de Mircea Vladu, tranzacția fiind realizată prin intermediul agenției de turism Happy Tour.

Achiziția a fost efectuată după cumpărarea, în 2010, a site-ului Paravion.ro, de rezervare a biletelor de avion, și a companiei Travel House.

În decembrie 2007 GED a achiziționat de la Nicolae Demetriade firma Happy Tour, cea mai mare agenție de turism din România după cifra de afaceri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Templul culturii din inima Bucureştiului. A fost inaugurat în urmă cu 173 de ani