Prima pagină » Economic » Continental a inaugurat o fabrică la Ghimbav, după o investiție de 40 milioane euro

Continental a inaugurat o fabrică la Ghimbav, după o investiție de 40 milioane euro

Continental a inaugurat o fabrică la Ghimbav, după o investiție de 40 milioane euro
Concernul german Continental a inaugurat, marți, în Parcul Industrial Ghimbav-Brașov, o fabrică de pompe de alimentare cu combustibil pentru autoturisme, după o investiție de 40 milioane de euro, unitatea urmând să aibă, la sfârșitul anului, circa 500 de angajați, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Concernul german Continental a inaugurat, marți, în Parcul Industrial Ghimbav-Brașov, o fabrică de pompe de alimentare cu combustibil pentru autoturisme, după o investiție de 40 milioane de euro, unitatea urmând să aibă, la sfârșitul anului, circa 500 de angajați, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Unitatea comercială Fuel Supply, componentă a diviziei Continetal Powertrain, își va concentra producția de mare volum a pompelor de alimentare cu combustibil în Europa, motiv pentru care a fost deschisă fabrica de la Ghimbav. Produsele respective vor ajunge la fabrici de automobile din Europa.

„Din moment ce Brașov este principala noastră unitate de producție din Europa, se va lucra îndeaproape cu Dortmund și Bebra. Dortmund este centrul nostru de competență la nivel mondial pentru dezvoltarea de noi tehnologii și procese de producție de unități de alimentare cu combustibil, în timp ce Bebra este centrul nostru de competență pentru pompe de combustibil. Noua fabrică va fi prima unitate integrată a unității Fuel Supply în Europa”, a declarat Markus Distelhoff, directorul unității comerciale Fuel Supply.

Continental a investit în România, până la sfârșitul anului trecut, peste 700 de milioane de euro, având în prezent circa 12.000 de angajați pe plan local.

Grupul deține în România șapte unități de producție și trei centre de cercetare și de dezvoltare, la Timișoara, Sibiu, Carei, Nădab, Brasov și Iași. Continental este partener al unui joint-venture în Slatina și al unui centru de distribuție al anvelopelor pentru Europa de Est, în Săcălaz.

Cu o cifră de afaceri de 32,7 miliarde de euro anul trecut, Continental se numără printre cei mai importanți furnizori pentru industria auto la nivel mondial. Grupul are circa 170.000 de angajați în 46 de țări.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit că sateliții înghețați ascund o geologie violentă