Prima pagină » Economic » Crețu: Fondurile EUROPENE pentru România depășesc 30 de miliarde de euro

Crețu: Fondurile EUROPENE pentru România depășesc 30 de miliarde de euro

Crețu: Fondurile EUROPENE pentru România depășesc 30 de miliarde de euro
România a acumulat suficientă experiență după 12 ani ca stat membru UE pentru a nu mai avea scuze dacă vor continua să apară probleme legate de pierderea banilor europeni, spune comisarul european pentru politică regională, Corina Crețu.

Corina Crețu a declarat, luni, la Cluj-Napoca, într-o conferință de presă, că în perioada 2021 – 2027 România va beneficia de 31 de miliarde de euro din fondurile politicii de coeziune și dezvoltare regională, ceea ce înseamnă cu 8% mai mult față de perioada 2014-2020.

„România ar trebui să beneficieze la maximum de fondurile europene, este una dintre beneficiare. (…) Depinde de toate țările, inclusiv de România, să valorifice toate oportunitățile care li se oferă și să se pregătească pentru perioada 2021-2027. Sunt deja 12 ani de când România este stat membru al UE, după părerea mea a acumulat suficientă experiență pentru a avea cele mai bune rezultate din 2021 încolo, dar și pentru a nu mai avea scuze dacă vor continua să apară probleme legate de piederea banilor europeni. (…) Potrivit propunerii CE, în perioada 2021 – 2027 România va beneficia de 31 de miliarde de euro din fondurile politicii de coeziune și dezvoltare regională, ceea ce înseamnă cu 8% în plus față de perioada 2014-2020. Sperăm ca propunerea să rămână așa cum a fost înaintată de CE”, a spus Crețu.

În ceea ce privește disputa privind spitalele regionale, comisarul european pentru politică regională a subliniat că rămâne la latitudinea Guvernului dacă decide să răspundă afirmativ solicitărilor Consiliului Județean Cluj, de a avea în responsabilitate directă realizarea unei astfel de investiții.

„Deocamdată, în Programul Operațional Regional, beneficiarul este Ministerul Sănătății, noi suntem gata să schimbăm Programul Operațional Regional. Nu este corect să dai vina pe Bruxelles pentru că, din punctul nostru de vedere, important este ca investițiile să se facă, nu cine este beneficiarul final al acestor investiții”, a conchis Corina Crețu.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sute de oameni s-au adunat în centrul Istanbulului pentru a protesta împotriva SUA și Israelului
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Benjamin Netanyahu ordonă extinderea zonei tampon israeliene în sudul Libanului
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Misoginia online, o problemă pentru adolescenți. Specialiștii cer reguli mai stricte