Prima pagină » Economic » De la 1 martie, acest anunț trebuie afișat în toate magazinele din România. Ce trebuie să știe toți clienții

De la 1 martie, acest anunț trebuie afișat în toate magazinele din România. Ce trebuie să știe toți clienții

De la 1 martie, acest anunț trebuie afișat în toate magazinele din România. Ce trebuie să știe toți clienții
Operatorii economici vor fi nevoiți să pună la vedere afișul de mai jos, începând cu 1 martie. Acesta îi atenționează pe clienți că pot refuza să plătească pentru un bun sau un serviciu în cazul în care comerciantul refuză să dea bon fiscal.

Operatorii economici vor fi nevoiți să pună la vedere afișul de mai jos, începând cu 1 martie. Acesta îi atenționează pe clienți că pot refuza să plătească pentru un bun sau un serviciu în cazul în care comerciantul refuză să dea bon fiscal.

„Începând cu data de 1 martie 2015, operatorii economici care au obligația, potrivit legii, de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, afișează anunțul
prevăzut la art.1 la locul de amplasare a aparatelor de marcat electronice fiscale, în așa fel încât să fie vizibil clienților”, se arată în proiectul de ordin publicat de Finanțe.

În cazul restaurantelor, afișul trebuie pus pe prima pagină a meniului, se mai precizează în documentul citat.

„Operatorii economici care desfășoară activități comerciale în unități de tip restaurant, bar, discotecă, club, și altele asemenea, asigură informarea clienților și prin tipărirea anunțului de atenționare pe prima pagină a meniurilor pe care le pun la dispoziția acestora, ori prin alte mijloace, astfel încât, la fiecare masă destinată clienților, aceștia să aibă permanent posibilitatea de a citi anunțul de atenționare”, se prevede în proiect.

Propunerea refuzării plății în cazul în care operatorul economic nu emite bon fiscal a apărut odată cu introducerea Loteriei bonurilor fiscale. Aceasta va consta în extrageri lunare sau ocazionale a bonurilor primite de cumpărători și cu posibilitatea ca, din martie, un client să aibă dreptul să nu achite produsul selectat sau consumat dacă nu a primit bon fiscal de la comerciant.

„Ordonanța prevede că, începând cu 1 martie, în cazul refuzului agentului economic de a emite și înmâna bon fiscal, cumpărătorul să poată să nu achite bunul dobândit sau serviciul prestat, având în vedere că o tranzacție nefiscalizată nu reprezintă altceva decât o încălcare a legii. Așadar, cumpărătorul poate păstra bunul fără să îl mai plătească în cazul unui refuz al agentului economic de a emite bon fiscal”, au precizat Finanțele.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că SUA sunt pe punctul de a „duce treaba la bun sfârșit” în Iran
Digi24
Președintele Iranului, scrisoare deschisă adresată poporului american: Relațiile dintre Teheran și SUA nu au fost inițial ostile
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Iranul a instalat o „barieră de taxare” în Strâmtoarea Ormuz. Doar anumite nave pot trece. Plata se face în moneda chineză
Mediafax
Senator american, despre declarația lui Trump privind NATO: Nesăbuită și periculoasă. Propunerea de retragere „ar încuraja adversari ca Rusia și China”
Click
Condimentul care amărăște carnea de miel. Strică gustul preparatului
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Andrei Zaharescu, la 13 ani după divorțul de Andreea Berecleanu! Din ce își câștigă banii. S-a despărțit cu scandal de fosta prezentatoare tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Când se face schimbul de ulei la o mașină electrică? Reguli esențiale de întreținere și fluide care trebuie înlocuite
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte insecte poate mânca o broască într-o zi?