Prima pagină » Economic » IMM-urile vor face obiectul inspecției fiscale o singură dată la trei ani

IMM-urile vor face obiectul inspecției fiscale o singură dată la trei ani

IMM-urile vor face obiectul inspecției fiscale o singură dată la trei ani
Întreprinderile mici și mijlocii vor putea face obiectul inspecției fiscale o singură dată într-o perioadă de 3 ani, urmând totodată să beneficieze de facilități fiscale pentru primul an fiscal de la înregistrarea în Registrul Comerțului, conform unei ordonanțe adoptate marți de Guvern.

Întreprinderile mici și mijlocii vor putea face obiectul inspecției fiscale o singură dată într-o perioadă de 3 ani, urmând totodată să beneficieze de facilități fiscale pentru primul an fiscal de la înregistrarea în Registrul Comerțului, conform unei ordonanțe adoptate marți de Guvern.

Ordonanța transpune în legislația românească documentul strategic „Small Business Act” for Europe adoptat de Comisia Europeană în 2008 și revizuit în 2011. Acest document statuează 10 principii menite să ghideze concepția și punerea în aplicare, atât la nivelul UE cât și la nivelul statelor membre, a politicilor de stimulare a întreprinderilor mici și mijlocii.

Conform ordonanței, inspecția fiscală la IMM-uri va avea loc o singură dată într-o perioadă de 3 ani, iar IMM-urile vor benfeficia de facilități fiscale pentru primul an fiscal de la înregistrarea în Registrul Comerțului.

Actul normativ prevede și limitarea introducerii de noi sarcini administrative sau obligații de raportare pentru IMM-uri în vederea asigurării unui mediu de afaceri prietenos.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Legendele uitate care au modelat miturile arturiene: Iosif din Arimateea și primii Vânători ai Graalului