Prima pagină » Economic » JTI și-a extins fabrica de la București cu o investiție de 25 milioane euro

JTI și-a extins fabrica de la București cu o investiție de 25 milioane euro

JTI și-a extins fabrica de la București cu o investiție de 25 milioane euro
Producătorul de țigarete JTI a extins fabrica pe care o deține pe platforma Pipera din București, valoarea investiției fiind de 25 milioane de euro

Producătorul de țigarete JTI a extins fabrica pe care o deține pe platforma Pipera din București, valoarea investiției fiind de 25 milioane de euro, scrie Mediafax.

Noua investiție a companiei, care are aproape 1.000 de angajați, creează peste 125 de noi locuri de muncă.

Țigările produse în București sunt exportate în proporție de aproape două treimi, restul fiind comercializate pe piața internă.

Principala țară beneficiară a producției de la București rămâne România, urmată de Austria, Cehia și Germania.

„Anul 2011 a fost un an bun, comparativ cu 2010, care a fost dezastruos, vânzările scăzând cu 30%. În 2011 am avut o creștere de două cifre”, a declarat Gilda Lazar, Director Corporate Affairs & Communications la JTI România și Moldova, la inaugurarea noii capacități de producție.

Ea a spus că și în primele șase luni ale acestui an vânzările sunt în creștere comparativ cu perioada similară din 2011, dar a evitat să facă publice cifre sau procente.

Gilda Lazăr a vorbit și de calendarul anual de mărire a accizelor, care reprezintă 80% din prețul unui pachet de țigări. Astfel, la fiecare 1 iulie, acciza pe mia de țigarete crește cu 3 euro, ceea ce înseamnă o creștere anuală a prețului. Ea a afirmat că și devalorizarea leului în raport cu euro va avea, de asemenea, o influență în prețul pachetului de țigări.

O posibilă problemă pe piață în acest an va fi creșterea nivelului contrabandei.

„În an electoral, contrabanda cu țigări a crescut, pentru că este nevoie de finanțare”, a mai spus Lazăr.

JTI a investit de la lansarea pe piața românească, în 1993, peste 100 milioane de euro, și exportă în prezent în peste 45 de țări. Firma este unul dintre cei trei mari producători de țigări din România, alături de BAT România și Philip Morris.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Drumul Regelui, noua șosea din Munții Zarandului. De la bârlogul haiducilor lui Față Neagră la casa lui Arsenie Boca și Vața Băi
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Zodiile care se vor bucura de succes pe toate planurile până pe 9 iulie. Nativul care se află în centrul atenției și atrage toate oportunitățile
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Cel mai ieftin oraș din România. O garsonieră costă 7.500€ acum, în luna iulie 2026
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta și ce dotări ar avea, în 2026, noua mașină românească
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Creatina ar putea ajuta la combaterea depresiei, spun oamenii de știință