Prima pagină » Economic » Leul se tranzacționa la cotații în scădere la începutul zile, în jurul nivelului de 4,4850 lei/euro

Leul se tranzacționa la cotații în scădere la începutul zile, în jurul nivelului de 4,4850 lei/euro

Leul se tranzacționa la cotații în scădere la începutul zile, în jurul nivelului de 4,4850 lei/euro
Cotațiile monedei naționale fluctuau în jurul nivelului de 4,4850 lei/euro la începutul sesiunii interbancare de joi, în scădere cu aproape un ban față de finalul sesiunii precedente.

Cotațiile monedei naționale fluctuau în jurul nivelului de 4,4850 lei/euro la începutul sesiunii interbancare de joi, în scădere cu aproape un ban față de finalul sesiunii precedente, informează Mediafax.

La deschidere, băncile cotau euro la 4,4850 – 4,4870 lei, în scădere de la 4,4940 – 4,4960 lei, nivel consemnat în sesiunea de marți. Miercuri a fost zi nebancară pe piața locală.

În prima oră de tranzacționare de joi, cursul a înregistrat fluctuații nesemnificative, însă unii dealeri nu exclud ca leul să se mai aprecieze ușor în această sesiune, pe fondul unor închideri de poziții de către jucătorii străini.

Jucători străini care au mizat în zilele anterioare pe deprecierea leului au început însă de marți să pună ordine de stop loss (de vânzare pentru a limita pierderile – n.r.).

BNR a publicat marți un curs de 4,5186 lei/euro, reprezentând cel mai redus nivel din ultimele cinci săptămâni și jumătate.

Cursul a coborât marți cu 1,21 bani, de la 4,5307 lei/euro luni. Un nivel mai redus a fost publicat de BNR la 6 iulie, când euro a fost cotat la 4,5142 lei. Astfel, leul a recuperat 2,78% față de nivelul maxim istoric, de 4,6481 lei/euro, consemnat în urmă cu o săptămână, din cauza tensiunilor politice.

Pentru dolar rata de referință a coborât luni cu 2,21 bani, de la 3,6790 lei/dolar la 3,6569 lei/dolar, iar cursul pentru franc a scăzut de la 3,7723 lei/franc la 3,7625 lei/franc.

Dobânzile practicate de băncile comerciale pentru plasamentele cu scadența la o zi se mențineau la un nivel înalt, de 6-7%. Randamentele au depășit cu mult rata de politică monetară, ca urmare a deciziei BNR de a reduce sumele pe care le împrumută băncilor comerciale prin licitația repo.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar, despre România: ce declara viitorul lider de la Budapesta în vizitele din țara noastră
Digi24
Cea mai puțin vizitată țară din Europa, pentru că turiștii o găsesc „plictisitoare”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Se cere demisia lui Kelemen Hunor după înfrângerea lui Viktor Orban din Ungaria
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cum ne pot afecta pielea primele raze de Soare de după iarnă?