Prima pagină » Economic » Lukoil a cheltuit 95 milioane dolari pentru explorare și producție în România, în primele nouă luni

Lukoil a cheltuit 95 milioane dolari pentru explorare și producție în România, în primele nouă luni

Lukoil a cheltuit 95 milioane dolari pentru explorare și producție în România, în primele nouă luni
Lukoil a cheltuit 95 milioane dolari pentru explorare și producție în România, în primele nouă luni

„La nivel internațional, am crescut cheltuielile pentru proiectul Shah-Deniz din Azerbaijan și am început activitățile de explorare la noile noastre proiecte din România și Ghana”, potrivit raportului.

În octombrie 2011, guvernul a aprobat două acorduri petroliere de concesiune pentru explorare, dezvoltare și exploatare în perimetre românești de câte 1.000 km pătrați din Marea Neagră, încheiate între Agenția Națională pentru Resurse Minerale (ANRM) și asocierea de firme Lukoil Overseas-Vanco International.

Estimările guvernului de la acea vreme arătau că valoarea investițiilor din aceste perimetre se va ridica în primii trei ani la 75 milioane dolari, urmând ca, în funcție de rezultatele obținute în această etapă, investițiile să continue în următorii doi ani cu sume cuprinse între 80 și 160 de milioane de dolari.

De asemenea, în luna noiembrie a anului trecut, producătorul de gaze naturale Romgaz Mediaș a anunțat că va săpa două sonde în cele două perimetre din Marea Neagră unde este partener cu o firmă din grupul rus Lukoil.

Profitul net al grupului Lukoil, al doilea mare producător de petrol din Rusia, a scăzut cu 26,3% în primele nouă luni ale anului față de aceeași perioadă a anului trecut, la 5,74 miliarde dolari de la 7,79 miliarde de dolari, pe fondul deprecierii rublei și al scăderii prețului la petrol.

În schimb, venitul a urcat cu 7% în intervalul ianuarie-septembrie, de la 105,5 miliarde de dolari la 112,9 miliarde de dolari.

La nivelul trimestrului al treilea, profitul Lukoil a consemnat un declin de 48%, la 1,62 de miliarde de dolari, comparativ cu 3,11 miliarde de dolari în același interval din 2013, peste așteptările analiștilor. Economiștii consultați de Bloomberg au estimat un profit în valoare de 1,73 miliarde de dolari pentru trimestrul al treilea.

Producția de hidrocarburi a avansat cu 4,6%, la 2,29 milioane de barili pe zi în primele nouă luni ale anului, în timp ce, la nivelul trimestrului al treilea, avansul a fost de 7,4% față de perioada corespunzătoare din 2013, la 2,34 milioane de barili pe zi.

Oficialii guvernului rus au declarat că nicio companie din Rusia nu va reduce producția pentru a contrabalansa efectele scăderii prețurilor la petrol, în condițiile în care reprezentanții Organizației Țărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) se întâlnesc joi pentru a discuta această posibilitate.

Grupul rus Lukoil este prezent în România cu o rafinărie în Ploiești și o rețea de peste 300 de benzinării.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cum să fii o gazdă sau un musafir bun în sezonul sărbătorilor?