Prima pagină » Economic » Mihai Tănăsescu, vicepreședinte BEI: „România nu mai are nevoie de noi măsuri de austeritate”

Mihai Tănăsescu, vicepreședinte BEI: „România nu mai are nevoie de noi măsuri de austeritate”

Mihai Tănăsescu, vicepreședinte BEI:
Tănăsescu consideră că austeritatea nu înseamnă totdeauna "tăieri".

România nu mai are nevoie de noi măsuri de austeritate anul viitor, ci de o prioritizare a cheltuielilor, a declarat la RFI vicepreședintele Băncii Europene de Investiții (BEI), Mihai Tănăsescu.

„Românii și România au implementat măsuri de austeritate foarte puternice în anii trecuți. Din punctul meu de vedere, România nu mai are nevoie de noi măsuri de austeritate. România are nevoie de o prioritizare a cheltuielilor”, este de părere vicepreședintele BEI. El a mai declarat că această prioritizare ar aduce în primul rând disciplină financiară, coerență și „un tip de viziune” asupra modului în care trebuie făcute cheltuielile bugetare.

Pe de altă parte, Tănăsescu consideră că austeritatea nu înseamnă totdeauna „tăieri”.

„În momentul în care bugetul este mai chivernisit, ca să spun așa, este bine gestionat, cheltuielile la nivelul ministerelor publice sunt bine gestionate și bine implementate, cu certitudine există un potențial enorm ca în bugetul pe anul viitor să se găsească resursele necesare și pentru dezvoltare, dar și pentru acoperirea cheltuielilor sociale, care există în România în momentul de față”, a declarat Tănăsescu.

Recent, guvernatorul BNR Mugur Isărescu a făcut referire la același lucru într-o conferință de presă susținută împreună cu premierul Victor Ponta.

Programul fiscal a fost menținut în limitele stabilite în pofida anului electoral și a ajustărilor succesive din ultimii ani, astfel că România va ieși din procedura de deficit excesiv, a declarat recent guvernatorul BNR.

„Cred că, din punct de vedere fiscal, nu mai trebuie să strângem. Trebuie să fim doar chibzuiți și să facem dozajul de așa natură încât să nu mai fim nevoiți să tăiem și să strângem”, a spus Isărescu, într-o conferință de presă susținută împreună cu premierul Victor Ponta.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atac cu bombă în Monaco, orașul bogaților. Un oligarh ar fi fost ținta atacului
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
S-a aflat! Cine e bărbatul MORT în atentatul din Monaco. Panică totală în Principat, după atacul cu bombă
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Milioane de produse de pe SHEIN și Temu, mai scumpe în Uniunea Europeană