Prima pagină » Economic » Millennium Bank România și-a redus pierderile cu 35% în primul semestru, la 6,5 milioane de euro

Millennium Bank România și-a redus pierderile cu 35% în primul semestru, la 6,5 milioane de euro

Millennium Bank România și-a diminuat cu 35,2% pierderile în primul semestru, de la 10,1 milioane de euro în prima jumătate a anului trecut la 6,5 milioane de euro, a anunțat grupul portughez Millennium bcp, care controlează banca.

 Millennium Bank România și-a diminuat cu 35,2% pierderile în primul semestru, de la 10,1 milioane de euro în prima jumătate a anului trecut la 6,5 milioane de euro, a anunțat grupul portughez Millennium bcp, care controlează banca, informează Mediafax.

Veniturile din operațiuni bancare au scăzut cu 28%, de la 14,6 milioane de euro la 10,5 milioane de euro, iar costurile operaționale au coborât cu 19%, de la 20,7 milioane de euro la 16,7 milioane de euro, se arată în raportul financiar al grupului.

Soldul brut al creditelor a avansat cu 13,7%, de la 357 milioane de euro în iunie anul trecut la 406 milioane de euro la jumătatea acestui an. La sfârșitul anului trecut, soldul creditelor se situa la 398 milioane de euro.

Depozitele atrase de la clienți au urcat cu 20,4%, de la 248 milioane de euro la jumătatea anului trecut la 299 milioane de euro. În decembrie, banca avea în România depozite ale clienților de 275 milioane de euro.

Millennium Bank România avea în iunie 65 de sucursale, la fel ca în martie, și 668 de angajați.

În primul trimestru, Millennium Bank România a avut pierderi de 3,4 milioane de euro, comparativ cu un rezultat negativ de 6,4 milioane de euro în perioada similară a anului trecut.

Grupul portughez Millennium bcp a raportat o pierdere de 544 milioane de euro pentru prima jumătate a anului, rezultatul fiind afectat de provizioanele constituite pentru operațiunile din Grecia, de creșterea portofoliului de credite neperformante pe piața de origine, Portugalia, și de criza din zona euro. În prima jumătate a anului trecut, banca portugheză a avut un profit de 114 milioane de euro.

Recomandarea video

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi