Prima pagină » Economic » Ministrul Transporturilor anunță „disponibilizări drastice” la companiile din subordine

Ministrul Transporturilor anunță „disponibilizări drastice” la companiile din subordine

Ministrul Transporturilor anunță
Ministerul Transporturilor, Relu Fenechiu, a anunțat că 10% din angajații ministerului vor fi disponibilizați, într-un proces de restructurare pentru tăierea costurilor, care va implica, în urma analizelor, și reduceri de personal la unele instituții din subordine sau chiar desființarea acestora.

Ministerul Transporturilor, Relu Fenechiu, a anunțat că 10% din angajații ministerului vor fi disponibilizați, într-un proces de restructurare pentru tăierea costurilor, care va implica, în urma analizelor, și reduceri de personal la unele instituții din subordine sau chiar desființarea acestora.

„Eu mi-am propus să găsesc mai multe soluții de reducere a costurilor, printre care și aceasta. Ținta este de 10%, nu am una mai mare, deși cred că structura ministerului este stufoasă”, a declarat Fenechiu pentru Mediafax.

El a nu oferit informații privind termenul de finalizarie a restructurării, precizând că aceasta va fi un proces continuu, care va fi realizat „pas cu pas”.

În prezent, structura aparatului propriu al ministerului cuprinde 526 de posturi.

Referitor la instituțiile din subordinea instituției, ministrul a afirmat că, în urma verificărilor, ar putea făcute atât angajări, cât și „disponibilizări drastice”.

„Este posbil ca în unele instituții să creștem numărul angajaților, iar în altele să le tăiem drastic sau să le desființăm”, a mai spus Fenechiu.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Cabral a spus ADEVĂRUL după anunțul divorțului de Andreea!
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Locurile spectaculoase din România care au scăpat de aglomerație. Care sunt destinațiile oferă peisaje impresionante, liniște și experiențe autentice
Digi24
Medicii din Sibiu anunță care este starea de sănătate a lui Alex, copilul găsit ieri în pădure
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE schimbă permisul de conducere pentru șoferii de mașini electrice, dar vor fi afectați și posesorii de rulote și remorci
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Test de cultură generală. Cine a fost primul matematician din istorie?