Prima pagină » Economic » Nouă din zece români cred că situația economiei țării este rea – EUROBAROMETRU

Nouă din zece români cred că situația economiei țării este rea – EUROBAROMETRU

Nouă din zece români cred că situația economiei țării este rea - EUROBAROMETRU
Nouă din zece români și 71% dintre europeni consideră că starea actuală a economiei din țara lor este rea, în timp ce 8% dintre români și 27% dintre europeni consideră că situația economică a țării lor este pozitivă, relevă un studiu Eurobarometru, dat vineri publicității de către Comisia Europeană, citat de Agerpres.

Nouă din zece români și 71% dintre europeni consideră că starea actuală a economiei din țara lor este rea, în timp ce 8% dintre români și 27% dintre europeni consideră că situația economică a țării lor este pozitivă, relevă un studiu Eurobarometru, dat vineri publicității de către Comisia Europeană, citat de Agerpres.

Studiul indică faptul că 100% dintre greci, 99% din spanioli, 97% din portughezi și 96% din irlandezi cred că starea actuală a economiei țării lor este rea, opinie împărtășită de numai 15% din suedezi și luxemburghezi, doi din zece germani și 32% din finlandezi.O altă concluzie a Eurobarometrului este aceea că 42% dintre români și șase din zece europeni sunt de părere că impactul cel mai grav al crizei economice asupra locurilor de muncă abia de acum încolo se va face simțit, iar 42% din români și 3 din zece europeni cred că acest impact și-a atins deja valoarea maximă.

În general, europenii susțin inițiativele pentru creștere, stabilitate și locuri de muncă adoptate de către Uniunea Europeană, susținând că obiectivele UE din cadrul Strategiei Europa 2020 sunt suficient de ambițioase. Astfel, patru din zece europeni sunt de părere că Uniunea Europeană se îndreaptă spre direcția corectă pentru a depăși criza și a face față noilor provocări la nivel global.

Pentru 80% dintre europeni, statele membre ar trebui să coopereze mai strâns în urma crizei economice, iar puțin peste jumătate din europeni cred că UE va fi mai puternică pe termen lung decât înaintea apariției crizei economice.

Europenii continuă să considere Uniunea Europeană drept cel mai eficient actor, alături de guvernele naționale, în combaterea efectelor crizei economice.

Eurobarometrul a fost realizat în perioada 12-27 mai 2012, pe un eșantion de 32.728 de persoane din toate cele 27 de state membre și din țările candidate la aderarea la Uniunea Europeană.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Manuscrisele vechi ascund un secret care nu este scris în cerneală, relevă noi cercetări