Prima pagină » Economic » Prigoană vinde un teren către Dedeman cu 6 milioane de euro

Prigoană vinde un teren către Dedeman cu 6 milioane de euro

Prigoană vinde un teren către Dedeman cu 6 milioane de euro
Retailerul de materiale de construcții și amenajări interioare Dedeman cumpără aproape trei hectare de teren situat în sectorul 3 din București de la compania Rosal Grup, controlată de unul dintre fiii lui Silviu Prigoană, valoarea tranzacției fiind de 5,9 milioane de euro, cu TVA.

Cele cinci loturi de teren intravilan, în suprafață totală de 29.700 metri pătrați, sunt situate pe Strada Dudești – Pantelimon, în sectorul 3 al Capitalei, unde funcționează sediul central al companiei de salubritate Rosal.

Prețul convenit între părți este de 160 euro/metru pătrat plus TVA.

Honorius Prigoană, fiul omului de afaceri Silviu Prigoană, deține 67% din capitalul Rosal Grup, diferența fiind în posesia altor doi acționari.

Nici reprezentanții Dedeman și nici Silviu Prigoană sau fiul său nu au putut fi contactați până la ora transmiterii știrii.

Dedeman, cea mai mare companie din domeniul retailului cu materiale de construcții și amenajărilor interioare din România, este deținută de oamenii de afaceri Dragoș și Adrian Pavăl și a încheiat anul trecut cu afaceri de 2,67 miliarde lei (606 milioane euro) și un profit net de 288,3 milioane lei (65,2 milioane euro).

Rețeaua Dedeman din România numără 40 de magazine, în acest an fiind deschise patru unități, la Sibiu, Deva, București (Colentina) și Târgu-Jiu. În afară de magazinul din Colentina (sector 2), inaugurat la începutul lunii septembrie, retailerul mai deține în București alte două unități, în apropiere de Șoseaua Giurgiului (sector 4) și pe Valea Cascadelor (sector 6).

„Strategia noastră de a construi cel puțin câte un magazin în fiecare sector din București se concretizează astăzi cu un nou pas. Până în 2015 dorim să acoperim complet cel mai important oraș al țării, să reducem distanțele, să fim mai accesibili, mai apropiați de clienții noștri”, declara în septembrie Dragoș Pavăl, președintele Dedeman.

Compania a anunțat anterior că vrea să ajungă la o rețea de 50 de magazine în România până la finele anului viitor.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Warren Buffett regretă că și-a vândut acțiunile Apple, dar spune că nu ar cumpăra acum, având în vedere situația pieței
Digi24
Franța își schimbă radical strategia militară în cazul unui atac al Rusiei asupra NATO. General: „Trecem la o lume nouă”
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Programul și traseul Pelerinajului de Florii din București
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
» Primele și singurele imagini cu mama copiilor lui Bogdan de la Ploiești. Cum arată femeia care l-a făcut tătic pe artist
Ce se întâmplă doctore
Gabriela Cristea a dezvăluit cum a slăbit 30 de kg. Cu ce tehnici a reușit să scape prezentatoarea TV de kilogramele în plus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Top 5 mașini ieftine pe GPL disponibile acum în România. Singurii producători de pe piața locală ce oferă GPL din fabrică
Descopera.ro
Imagini fără precedent cu planeta Saturn!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Părinte, spune am voie cu femei în post?
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce ne ia somnul atunci când plouă?