Prima pagină » Economic » Raport Eurostat: UE și zona euro și-au mărit excedentele comerciale, România și-a adâncit deficitul

Raport Eurostat: UE și zona euro și-au mărit excedentele comerciale, România și-a adâncit deficitul

Raport Eurostat: UE și zona euro și-au mărit excedentele comerciale, România și-a adâncit deficitul
Mai multe pe gandul.info

Deficitul comcercial al României a crescut de la -1,3 miliarde de euro în primele două luni din 2017 la -1,7 miliarde de euro, în creștere cu 0,4 puncte procentuale.

Potrivit Eurostat, prima estimare a exporturilor de bunuri către restul lumii în februarie 2018 pentru zona euro a fost de 177,5 miliarde de euro, o creștere de 3% față de februarie 2017, când s-au înregistrat 172,3 miliarde de euro.

„Importurile din restul lumii s-au ridicat la 158,6 miliarde de euro, o creștere de 1,5% față de februarie 2017 când s-au înregistrat 156,2 miliarde de euro. Ca rezultat, zona euro a înregistrat o valoare de 18,9 miliarde de euro în comerțul cu mărfuri cu restul lumii în februarie 2018, comparativ cu creșterea de 16,1 miliarde de euro în luna februarie 2017. Comerțul în interiorul zonei euro a crescut până la 153,7 miliarde de euro în februarie 2018, în creștere cu 3,9% față de februarie 2017″, se precizează în raportul Eurostat.

În primele două luni ale acestui an, exporturile de mărfuri din zona euro către restul lumii au crescut la 356,2 miliarde de euro (o creștere de 5,9% față de aceași perioadă a anului precedent), în timp ce importurile au crescut la 333,8 miliarde de euro (o creștere de 3,8% față de ianuarie-februarie 2017).

Zona euro a înregistrat un excedent de 22,4 miliarde de euro, față de +14,5 miliarde de euro în ianuarie-februarie 2017. Comerțul intra-euro a crescut până la 314 miliarde euro în ianuarie-februarie 2018, în creștere cu 6,5%.

Pe de altă parte, prima estimare a exporturilor de bunuri extra-UE28 în februarie 2018 a fost de 149,2 miliarde de euro, în creștere cu 1,7% față de anul precedent, mai arată Eurostat.

„Importurile din restul lumii au fost de 145,9 miliarde de euro, în scădere cu 0,4% comparativ cu perioada corespunzătoare din anul precedent, când se înregistrau 146,5 miliarde de euro. Ca urmare, UE28 a înregistrat un excedent de 3,3 miliarde de euro în comerțul cu mărfuri cu restul țărilor în februarie 2018, față de +0,2 miliarde de euro în februarie 2017″, potrivit Eurostat.

Comerțul intra-UE28 a crescut până la 277,4 de miliarde de euro în februarie 2018, + 3,5% față de februarie 2017.

Datele raportate mai arată că în ianuarie-februarie 2018 exporturile de bunuri în afara UE-28 au crescut la 299,7 miliarde de euro (o creștere de 4% față de ianuarie-februarie 2017), în timp ce importurile au crescut la 316,8 miliarde de euro (o creștere de 3,6% față de ianuarie-februarie 2017). Ca rezultat, UE28 a înregistrat un deficit de 17,1 miliarde de euro, față de – 17,5 miliarde de euro în ianuarie-februarie 2017.

Comerțul intra-UE28 a crescut la 567,2 miliarde de euro în ianuarie-februarie 2018, + 6,6% față de ianuarie-februarie 2017, se mai arată în raport.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cercetătorii au aflat de ce mătasea și pânza de păianjen sunt atât de rezistente și flexibile