Prima pagină » Economic » Șase foste magazine Bricostore se redeschid sub brandul Brico Depot

Șase foste magazine Bricostore se redeschid sub brandul Brico Depot

Șase foste magazine Bricostore se redeschid sub brandul Brico Depot
Kingfisher a finalizat reamenajarea a încă șase foste magazine Bricostore, care vor fi redeschise vineri sub brandul Brico Depot, operat de grupul britanic, acesta cumpărând anul trecut cele 15 unități Bricostore din România.

„Brico Depot anunță inaugurarea a șase noi «depozite», a căror transformare a început în luna august, ajungând astfel la opt unități pe piața locală. Magazinele au fost realizate după modelul de afaceri de succes al Brico Depot, în urma achiziționării celor 15 magazine Bricostore în luna iunie anul trecut”, se arată într-un comunicat al Brico Depot.

Lucrările la magazinele din Chiajna (Militari), Ploiești, Pitești, Brașov, Arad și Oradea au fost finalizate într-un timp record, iar cele șase unități vor fi deschise vineri, 17 octombrie.

„Cele șase magazine se adaugă celor două unități deja operaționale din București, astfel că deținem un total de opt magazine Brico Dépôt în țară. Vom continua procesul de transformare și pentru restul magazinelor, ale căror lucrări de renovare vor începe în primul semestru din 2015”, a declarat, în comunicat, Patrick Papot, director executiv adjunct Brico Depot România.

Brico Depot, deținut de compania britanică Kingfisher, operează în prezent în opt puncte comerciale, respectiv trei în București – Pantelimon, Orhideea și Chiajna, și noile magazine deschise în țară, la Ploiești, Pitești, Brașov, Arad și Oradea.

În magazinele noi lucrează echipe de 70 de angajați.

Kingfisher a anunțat, în aprilie anul trecut, achiziția de la compania franceză de retail Group Bresson a celor 15 magazine Bricostore din România, cu vânzări de 131 milioane de euro în 2012. Grupul a informat, de asemenea, că ia în calcul posibilitatea creșterii afacerii pe termen lung la circa 50 de magazine.

Retailerul britanic de bricolaj Kingfisher a înregistrat în primul semestru al anului fiscal 2014/2015, perioada februarie-iulie, vânzări de 42 milioane de lire sterline (51,66 milioane de euro) în România în cele 15 magazine Bricostore preluate de grup anul trecut.

La finele primului semestru al acestui an, Kingfisher a raportat vânzări în România de 51 milioane de euro.

Primele două magazine în noul format au fost inaugurate în martie, iar grupul a anunțat că va accelera procesul pentru celelalte 13 magazine.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Este adevărat că există două locuri în lume unde poți păși direct pe mantaua Pământului?