Prima pagină » Economic » TVR spune că a încheiat pe plus primul semestru financiar

TVR spune că a încheiat pe plus primul semestru financiar

TVR spune că a încheiat pe plus primul semestru financiar
TVR a anunțat, vineri, că a încheiat pe plus primul semestru financiar, precizând că acest rezultat este consecința eforturilor administrației de diminuare a cheltuielilor instituției.

Televiziunea Română a înregistrat economii importante în prima parte a anului 2015 și a reușit reducerea cheltuielilor totale cu 6,41%, față de bugetul aprobat la începutul anului. Execuția bugetară a semestrului I s-a încheiat cu rezultate pozitive, conform analizei Direcției Economice, se arată într-un comunicat publicat pe site-ul instituției.

Potrivit sursei citate, administrația TVR a făcut constant eforturi și a luat măsuri pentru diminuarea cheltuielilor cu personalul și producția TV. Astfel, au fost reduse deplasările și alte activități generatoare de costuri, au fost renegociate o serie de contracte comerciale, iar, de la finalul lunii iulie, televiziunea TVR News a fost închisă.

„Măsurile de limitare a cheltuielilor au fost aplicate de majoritatea compartimentelor din cadrul TVR și, în urma alocării judicioase a resurselor disponibile, cheltuielile totale au scăzut cu 6,41% față de bugetul aprobat la începutul anului, în timp ce cheltuielile de exploatare s-au redus cu 8,63%. Mai mult, deși veniturile TVR au scăzut cu 2,32%, respectiv cu 6.207 mii lei, cheltuielile s-au diminuat cu 17.012 mii lei (6,41%), conform analizei Direcției Economice”, se spune în comunicat.

„Criza profundă prin care televiziunea publică trece de mai mulți ani trebuie să înceteze. Instituția are nevoie de o schimbare fundamentală a paradigmei legislative, pentru o soluție pe termen lung. Situația financiară dezastruoasă nu poate fi remediată doar prin eforturile noastre susținute de diminuare a cheltuielilor și de eficientizare a activității. Fără sprijinul instituțiilor statului, Guvern, Parlament și Presedinție, TVR se va afla, mai devreme sau mai târziu, în imposibilitatea de a-și îndeplini misiunea publică”, a declarat recent Stelian Tănase, președinte – director general al TVR.

Conform TVR, dincolo de aceste măsuri de diminuare imediată a cheltuielilor, conducerea Televiziunii Române a făcut cunoscute sursele de deficit și numeroasele demersuri întreprinse pentru actualizarea cadrului legislativ în vederea unei finanțări corecte a televiziunii publice. În acest sens, a fost elaborată și lansată în dezbatere publică o propunere de proiect legislativ, document transmis comisiilor de specialitate din Parlamentul României.

Pe de altă parte, Societatea Română de Televiziune a încheiat anul 2014 cu o pierdere de 81,5 milioane de lei, în condițiile în care Televiziunea Română a avut, anul trecut, venituri totale de 544,2 milioane de lei și cheltuieli totale de 625,8 milioane de lei, potrivit cifrelor furnizate de reprezentanții instituției pe 6 aprilie, într-o conferință de presă la care a participat și Stelian Tănase. În conferința de presă au fost prezentate cifrele din raportul SRTv pe anul trecut.

De asemenea, datoria fiscală a TVR se ridică la aproximativ 457 de milioane de lei, potrivit unui comunicat remis, pe 21 iulie, agenției MEDIAFAX, de reprezentanții Televiziunii Române, după blocarea conturilor operaționale ale SRTv, din cauza datoriilor acumulate – începând din anul 2005 – către bugetul de stat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul României vine cu soluții după reclamațiile românilor privind cartea de identitate electronică
Digi24
Putin avertizează că războiul din Iran poate declanșa un șoc global ca pandemia COVID-19
Cancan.ro
Zodia care va da lovitura pe plan sentimental. Acești nativi singuri își vor găsi jumătatea, spune Mihai Voropchievici
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Trump prelungește cu 10 zile ultimatumul pentru Iran, „la solicitarea Teheranului”
Mediafax
Care sunt cele mai proaste locuri într-un avion. Experții explică de ce trebuie evitate
Click
Zodiile care au parte de un miracol în aprilie. Ei sunt nativii care vor trăi o lună ca-n povești
Digi24
Ce valoare are bancnota de 10 milioane de riali, recent lansată de Iran, care se confruntă cu o inflație-record
Cancan.ro
Rareș Cojoc i-a dat 'fatala' Andreei Popescu după divorț. Nu doar că a părăsit-o, dar a 'lovit-o' unde o durea mai tare
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Oana Vincu din trupa Genius. S-a retras din lumina reflectoarelor de ani buni! Mulți nu ar mai recunoaște-o acum!
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Parteneriate cu industria auto pentru armament low-cost. România, pe radar
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat după ce o femeie a auzit voci care îi spuneau...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Câini robot patrulează spațiile publice alături de poliție în capitala Venezuelei