Prima pagină » Economic » Ungaria dă vina pe Roubini pentru deprecierea forintului

Ungaria dă vina pe Roubini pentru deprecierea forintului

Ungaria dă vina pe Roubini pentru deprecierea forintului
Investitorii de pe piața financiară speculează împotriva forintului în urma recomandărilor analistului Nouriel Roubini, motiv pentru care moneda ungară se depreciază semnificativ față de euro, potrivit Ministerului Economiei de la Budapesta.

Investitorii de pe piața financiară speculează împotriva forintului în urma recomandărilor analistului Nouriel Roubini, motiv pentru care moneda ungară se depreciază semnificativ față de euro, potrivit Ministerului Economiei de la Budapesta, informează Mediafax.

„Nouriel Roubini, unul dintre cei mai influenți analiști financiari din lume, a recomandat într-o notă pentru investitori asumarea unei poziții short (de vânzare) pe forint. Se pare că speculatorii au urmat sfatul și au început atacul asupra forintului”, se arată într-un comunicat al Ministerului Economiei, citat de Wall Street Journal.

Firma de cercetare a lui Roubini, Roubini Global Economics, a recomandat la 3 ianuarie vânzarea forintului, a rupiei indiene, coroanei cehe și randului sud-african „din cauza perspectivelor slabe privind politica monetară și fundamentele macroeconomice” ale acestor țări.

Forintul s-a depreciat puternic săptămâna trecută. Evoluția a fost atribuită de analiștii din piața financiară comentariilor ministrului Economiei, Gyorgy Matolcsy, favorabile unui forint mai slab. Matolcsy este considerat favorit pentru preluarea conducerii băncii centrale în martie. Ministerul a negat, în comunicat, că declarațiile ministrului ar reprezenta motivul deprecierii.

Forintul s-a apropiat de pragul psihologic de 300 de forinți pentru un euro la scurt timp după publicarea comentariilor ministrului, iar luni se tranzacționa la 297 forinți pentru un euro, în urma unei deprecieri de peste 2% față de începutul anului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Continentele Pământului pierd apă dulce într-un ritm alarmant. Avertismentul Băncii Mondiale
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
România intră în 2026 cu accize majorate la pompă și la raft. Iată cu cât cresc lucrurile
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Adoptarea Calendarului iulian. Cine a fost iniţiatorul acestui demers