Prima pagină » Actualitate » GÂNDUL LIVE. Ioan Cănărău (Europol), despre cazul polițiștilor care au împușcat mortal un șofer: „Au acționat ca la carte. A fost alegerea lui să se întâmple această tragedie”

GÂNDUL LIVE. Ioan Cănărău (Europol), despre cazul polițiștilor care au împușcat mortal un șofer: „Au acționat ca la carte. A fost alegerea lui să se întâmple această tragedie”

GÂNDUL LIVE. Ioan Cănărău (Europol), despre cazul polițiștilor care au împușcat mortal un șofer: „Au acționat ca la carte. A fost alegerea lui să se întâmple această tragedie”

Ioan Cănărău, vicepreședintele sindicatului Europol, a declarat, la GÂNDUL LIVE, că polițiștii care au împușcat mortal un șofer, care nu a oprit la semnalele lor și a lovit o mașină de poliție, au acționat „ca la carte”. „Filtrele nu au avut timp să pună capcanele cu cuie”, a mai spus Cănărău.

„Polițiștii s-au aflat în zona respectării legii. Au acționat ca la carte. Din păcate s-a întâmplat ca acest șofer să moară. Nu a oprit la semnalele polițiștilor.

A fost alegerea șoferului să se întâmple această tragedie. Polițiștii l-au somat, au executat focuri în aer. Nu s-a oprit acest șofer… A trecut de filtre, a încercat să lovească polițiștii, a atins o mașină de poliție.

Este grav ce s-a întâmplat. Polițiștii nu au greșit. Au respectat procedurile interne.

Filtre au spus că nu au avut timp să folosească benzile cu țepușe. Nu știu încă rezultatele de la necropsie.

Vom afla și cauzele decesului, dacă a consumat sau nu ceva. Doar cei de la Parchet vor putea să furnizeze asemenea informații”, a declarat Ioan Cănărău, la GÂNDUL LIVE.

Șoferul împușcat de Poliție la Botoșani a murit! Cine este bărbatul care a încercat să fugă de oamenii legii

Șoferul urmărit și împușcat de polițiști la Botoșani a decedat! Unul dintre gloanțele folosite de polițiști pentru a-l opri l-a atins în zona toracelui. Acesta este un fost deținut, condamnat în anul 2015 la șase ani de închisoare pentru trafic de minori și de persoane și eliberat doi ani mai târziu.

Bărbatul care a murit după ce a fost urmărit de polițiști se numeşte Marius Constantin Vântu și este originar din judeţul Iaşi. El a fost condamnat pentru trafic de persoane şi trafic de minori. Marius Constantin Vântu a fost condamnat definitiv, în 2015, după ce a fost anchetat într-un dosar de trafic de persoane şi trafic de minori. Arestat preventiv în acel dosar încă din 2013, individul a fost eliberat condiţionat în 2017 şi s-a întors în Popricani, judeţul Iaşi.

Recomandarea video

Mediafax
Sfântul Vasile, unul dintre cei mai mari sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. De ce este bine să bei vin pe 1 ianuarie
Digi24
Trump îl ironizează pe George Clooney, după ce acesta a primit cetățenia franceză: E doar un tip banal, care se tot plânge de politică
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Prosport.ro
Ce mai face Arpad Paszkany. Iubita mai tânără l-a fotografiat în vila lor luxoasă din Marbella
Adevarul
Cazul unei adolescente aflată la risc de deportare din Danemarca a atras atenția lui Musk. Comentariul acestuia a suscitat un val de reacții online
Mediafax
Ce se scumpește din 1 ianuarie. Lista accizelor și taxelor ce intră în vigoare
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
O nouă descoperire uluitoare în cazul Rodicăi Stănoiu, după substanțele afrodisiace. Ce obiecte s-au ridicat din locuință
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Un duș scurt sau o baie relaxantă în cadă: Care este mai igienic?