Prima pagină » Știri externe » 100 de ani de la începutul Primului Război Mondial

100 de ani de la începutul Primului Război Mondial

100 de ani de la începutul Primului Război Mondial
Națiunile Unite au comemorat, marți seara, 100 de ani de la începutul Primului Război Mondial în sunetul muzicii lui Beethoven și Ravel, în cadrul unei ceremonii la care au fost citite scrisori ale militarilor și martorilor oculari ai Marelui Război, relatează AFP.

Secretarul general al ONU Ban Ki-moon a amintit că „Primul Război Mondial era menit să fie ultimul dintre ultimele”, înainte de a înlănțui o serie de bătălii „gravate în memoria noatră colectivă”: Somme, Dardanele, Ypres, Verdun. „Prea multe persoane continuă să privilegieze opțiunea militară în pofida lecțiilor istoriei”, a deplâns el.

Evenimentul a fost organizat în comun de misiunile franceză și germană la ONU, cu participarea altor 23 de țări.

Declanșarea primului conflict mondial „a oferit spectacolul dezolant al înfrângerii diplomației”, a apreciat ambasadorul german la ONU Harald Braun într-un comunicat comun franco-german. „Marea lecție din 1914 – valabilă astăzi, chiar și mai mult decât ieri – este că dialogul și cooperarea trebuie să prevaleze în fața confruntării și izolaționismului”.

Primul Război Mondial, a subliniat omologul său francez Gérard Araud, a „demonstrat în mod tragic nevoia unei organizații internaționale care să reunească toate țările pentru a garanta pacea mondială”, conducând la crearea Societății Națiunilor, apoi a ONU.

Recomandarea video

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
„Cred că un soldat ar spune mulțumesc”. Un vlogger rus prezintă rația individuală de hrană din Armata Română
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Elon Musk susține că poate construi un oraș autonom pe Lună în mai puțin de 10 ani