Prima pagină » Știri externe » 29 de răniți într-o explozie la New York. „Actul este unul intenționat, dar nu terorist”

29 de răniți într-o explozie la New York. „Actul este unul intenționat, dar nu terorist”

29 de răniți într-o explozie la New York.
29 de persoane au fost rănite în urma unei explozii puternice care a avut loc la New York, în jurul orei 4.00 (ora României).

Un dispozitiv exploziv, amplasat, conform primelor informații, într-un tomberon, a explodat și a spart geamurile clădirilor pe o rază de zeci de metri, într-o zonă intens populată din cartierul Chelsea, cu multe restaurante și cinematografe.

„Este probabil un dispozitiv improvizat. Nu știm care a fost ținta”, a declarat un oficial.

Poliția ar fi găsit și o a doua bombă, amplasată într-o oală sub presiune, scrie presa internațională. Potrivit NYT, dispozitivul a fost descris ca fiind unul asemănător celor folosite în atentatele din Boston Marathon, în 2013, a declarat oficialul. Oala avea atașate mai multe cabluri și un telefon mobil

Echipaje de poliție, pompieri și ambulanțe au intervenit imediat, au izolat zona și au preluat persoanele rănite.

Conform presei internaționale, niciunul dintre cei 29 de răniți nu este în pericol de moarte.

Primarul New Yorkului, Bill de Blasio, a declarat că actul pare unul intenționat, dar nu terorist. „Nu a existat nicio amenințare specifică credibilă asupra orașului New York din partea vreunei organizații teroriste. Cu toate acestea, credem că acest incident este un act intenționat. Vreau să îi asigur pe toți locuitorii orașului că Poliția și serviciile de securitate sunt în alertă totală”, a spus el.

„Președintele a fost informat de explozia de la New York ale cărei cauze sunt acum investigate și va fi ținut la curent cu toate informațiile pe măsură ce acestea vor fi disponibile”, a anunțat Casa Albă.

În această săptămână, New York găzduiește Consiliul de Securitate al ONU.

Explozia din New York vine la doar câteva ore după ce o bombă a explodat înaintea unui eveniment sportiv din New Jersey.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Xi Jinping în spatele ușilor închise: cele două laturi ale președintelui chinez și cum tratează puterile mijlocii
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
Am aflat ce a făcut Andreea Ibacka în Elveția, de fapt, chiar înainte de anunțul divorțului de Cabral
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
FOTO: Cum arată tancul românesc echipat cu o cușcă anti-dronă
Descopera.ro
Canadienii pregătesc un nou telescop spațial! Ce va căuta?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Presa din Ungaria, despre România: „La vecini se întâmplă ceva grav”