Prima pagină » Știri externe » 4 IULIE, ZIUA AMERICII. TRUMP a visat la o paradă militară ca în Franța, dar s-a ales cu numeroase controverse

4 IULIE, ZIUA AMERICII. TRUMP a visat la o paradă militară ca în Franța, dar s-a ales cu numeroase controverse

4 IULIE, ZIUA AMERICII. TRUMP a visat la o paradă militară ca în Franța, dar s-a ales cu numeroase controverse
4 IULIE, ZIUA AMERICII. Donald TRUMP a visat să organizeze o paradă militară ca în Franța, dar a iscat multe controverse

Criticii inițiativei au profitat de ocazie pentru a acuza regimul Trump de militarism și tendințe autoritariste, în timp ce susținătorii acesteia au evidențiat oportunitatea celebrării carierei militare și a sacrificiului celor care și-au pus viața în slujba țării, în condițiile scăderii atractivității cu care se confruntă instituția militară, după conflictele mult prea lungi din Afganistan și Irak.

Însă, parada militară nu a mai avut loc în 4 Iulie, așa cum se preconizase inițial. Probabil că evenimentul va avea loc de Ziua Veteranilor, pe 11 noiembrie 2018. Rămâne de văzut în ce mod, cauzele și consecințele dezbaterilor privind conceptul de organizare a unui astfel de eveniment cu relevanță majoră pentru politica de apărare și securitate a Statelor Unite, se vor reflecta în deciziile pe termen mediu și lung ale actualei administrații de la Washington, fiind cunoscut impactul acestor decizii
asupra ordinii și securității globale.

Un val de critici s-a ridicat din partea oponenților președintelui Donald Trump, atunci când, motivat de admirația pentru parada militară de Ziua Franței la care a participat ca invitat special, în iulie 2017, la Paris, anunța intenția sa de a organiza un astfel de eveniment, cu ocazia Zilei Americii, la Washington. Contestările au acaparat toate zonele tradiționale de dezbatere politică din capitala americană, de la ideologie la morală sau de la promisiunile electorale la pragmatismul de tip capitalist al noii administrații. Acuzele la adresa președintelui Trump au mers de la etichetarea oricărei intenții de etalare festivistă a capacităților de apărare americane drept expresie a profilului militarist al unei administrații aflată în pragul alunecării spre totalitarism, până la utilizarea apelativului „petit-fascist” pentru un președinte deja considerat ca fiind mult prea mult influențat de susținătorii dreptului de deținere a unei arme în fiecare cămin american.

Mai mult, după cum consemna The Washington Post în luna februarie, anunțarea publică a intenției de organizare a paradei militare pe 4 Iulie a fost speculată de adversarii președintelui Trump pentru a reaminti că, deși acesta „nu a îmbrăcat niciodată uniforma militară”, „nu a ezitat să satureze administrația sa cu generali, pentru beneficii de imagine”. Totodată, a fost punctat și costul ridicat al unui astfel de eveniment, în condițiile în care proiecte mult mai urgente ale Pentagonului, inclusiv cele care îi privesc pe veterani, așteaptă încă finanțare.

(Citește continuarea pe www.monitorulapararii.ro)

(Conferențiar universitar dr. Niculae Iancu este fost rector al Academiei Naționale de Informații „Mihai Viteazul”).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV: Ce știa procurorul cu 3 zile înainte de scandalul cu pistolul
Digi24
Bărbat prins de radar cu 172 kmh pentru că își ducea la spital tatăl muşcat de câine. Ce reacție au avut polițiștii
Cancan.ro
Cine este Anna și cum l-a 'smintit' pe pensionarul MApN care i-a scris numele pe stâncă. Povestea 'interzisă' care se ascunde în spatele graffitiului de pe Transfăgărășan
Prosport.ro
FOTO. Irina Deleanu, imagini incendiare: „Îmi place să fiu cât mai naturală”
Adevarul
Poliția i-a confiscat Ferrari-ul de 3,7 milioane de lire sterline la o jumătate de oră după ce s-a urcat la volan
Mediafax
Cât mai poate funcționa singurul reactor activ de la Cernavodă. Când ar putea fi repornit Reactorul 1
Click
Horoscop marți, 11 august. Leii au o atitudine pozitivă, iar Balanțele își schimbă stilul de viață
Digi24
„Să le ia organismul din ei”. Cum explică mama unuia dintre tinerii care au atacat ambulanța agresiunea revoltătoare a acestora
Cancan.ro
Cum a ajuns o tânără să scoată 5.000 de euro din buzunar după o noapte de distracție la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Alina Pușcău, mărturisire sfâșietoare înainte de operație. A fost diagnosticată cu cancer la sân în metastază: „Este singurul tratament care o să mă ajute să îmi salvez viața”
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Un producător din CHINA urcă rapid în clasamentul auto din România. Despre cine este vorba?
Descopera.ro
Cercetătorii au creat câini la care oamenii să nu fie alergici
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Badea Gheorghe: – Nu pot face dragoste!
Descopera.ro
O supernovă a dezvăluit un mod complet diferit în care mor stelele