Prima pagină » Știri externe » Administrația SUA îndeamnă FRANȚA să coordoneze eforturile de consolidare a apărării europene

Administrația SUA îndeamnă FRANȚA să coordoneze eforturile de consolidare a apărării europene

Administrația SUA îndeamnă FRANȚA să coordoneze eforturile de consolidare a apărării europene

Administrația Donald Trump a îndemnat, joi, Franța să asume responsabilități mai mari în materie de apărare, pe fondul criticilor privind contribuțiile prea mici ale țărilor europene pentru angajamentele comune în cadrul Alianței Nord-Atlantice.

Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, s-a întâlnit joi, la sediul Pentagonului, cu ministrul francez al Forțelor Armate, Sébastien Lecornu.

”Secretarul american al Apărării a îndemnat Franța să suplimenteze cheltuielile pentru apărare și, împreună cu celelalte state membre NATO, să asume responsabilitatea primară pentru apărarea convențională a Europei”, a declarat Sean Parnell, purtătorul de cuvânt al Departamentului american al Apărării.

”Secretarul american al Apărării și ministrul francez al Forțelor Armate au discutat despre prioritățile în materie de apărare, precum și despre eforturile aflate în curs pentru o pace durabilă în Ucraina”, a subliniat Sean Parnell.

Președintele Donald Trump a criticat constant țările europene, cerându-le să suplimenteze fondurile acordate apărării colective în cadrul NATO.

Administrația Donald Trump menține angajamentele față de Alianța Nord-Atlantică, a afirmat recent secretarul de Stat american, Marco Rubio, la Bruxelles, cerând însă consolidarea capabilităților militare prin suplimentarea contribuțiilor bugetare ale statelor membre până la 5% din PIB.

”Președintele Trump a fost clar că susține NATO, că vom rămâne în NATO. Dar noi vrem ca Alianța Nord-Atlantică să fie mai puternică, să fie mai viabilă, iar singurul mod prin care Alianța poate fi mai puternică și mai viabilă este dacă partenerii noștri, statele membre ale acestei Alianțe, vor avea mai multe capabilități. Este vorba de o alianță nu doar a partenerilor și aliaților, ci a unor economii avansate, a țărilor bogate, care au capacitățile de a face mai mult. Noi vrem să ne menținem aici, cu înțelegerea că avem un parcurs realist prin care fiecare stat membru să realizeze angajamentul de a atinge un nivel bugetar de 5% din PIB pentru apărare”, a afirmat Marco Rubio pe 3 aprilie, cu ocazia întrevederii pe care a avut-o cu Mark Rutte, secretarul general al NATO.

Foto: Profimedia

Citește și:

Președintele grupului de consultanță Blackstone avertizează: Statele Unite se confruntă cu risc de RECESIUNE din cauza taxelor impuse de Trump

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Viitorul mașinilor chinezești în Europa: UE a luat decizia momentului
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Ce se află sub gheața celei mai mari insule din lume. Pământul le-a ascuns aici dintr-un motiv anume
Mediafax
Criză în America! Cât a ajuns să coste o banală pizza cu brânză
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
BREAKING! Mario Iorgulescu vrut să se SINUCIDĂ. Mesajul de ADIO lăsat părinților
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Un material controversat a început să fie folosit în chirurgia plastică