Prima pagină » Știri externe » Apple pierde o primă bătălie în instanță cu acționarii

Apple pierde o primă bătălie în instanță cu acționarii

Apple pierde o primă bătălie în instanță cu acționarii
Fondul de investiții Greenlight Capital, controlat de miliardarul american David Einhorn, a câștigat o primă înfruntare cu Apple în instanță, judecătorul blocând un vot programat de companie pentru adunarea acționarilor din 27 februarie, transmite Bloomberg.

Fondul de investiții Greenlight Capital, controlat de miliardarul american David Einhorn, a câștigat o primă înfruntare cu Apple în instanță, judecătorul blocând un vot programat de companie pentru adunarea acționarilor din 27 februarie, transmite Bloomberg.

Una dintre chestiunile plasate de Apple pe ordinea de zi a adunării de miercuri ar fi complicat procesul de emitere a unei noi categorii de acțiuni preferențiale, prin introducerea votului acționarilor în procedură.

Un judecător de la Tribunalul din Manhattan a aprobat solicitarea lui Einhorn de a bloca votul acționarilor pe această chestiune.

„Suntem dezamăgiți de decizia instanței. Propunerea face parte din efortul nostru de a ne îmbunătăți guvernanța corporatistă și de a servi în interesul acționarilor noștri. Din păcate, din cauza deciziei de astăzi, acționarii nu vor putea vota propunerea la adunarea anuală”, se spune într-un comunicat transmis de Apple.

Einhorn este astfel cu un pas mai aproape de rezervele de 137,1 miliarde de dolari acumulate de Apple. Miliardarul a atacat compania în instanță pentru a obține sprijinul a cât mai mulți dintre acționari, cu scopul final de a determina compania să distribuie o parte din rezerve în rândul acțioanrilor, fie prin răscumpărarea de acțiuni, fie prin emiterea unei noi categorii de acțiuni preferențiale cu un dividend substanțial.

Acțiunile Apple au scăzut cu 36% din septembrie până în prezent, din cauza temerilor că perspectivele de creștere ale companiei s-au deteriorat.

„Este păcat că trebuie să apelăm la justiție, însă ne bucurăm că este transmis un mesaj ferm către management, că ar trebui să ia în calcul o strategie alternativă pentru utilizarea rezervelor”, a declarat președintele fondului Capital Advisors, unul dintre acționarii Apple care spijină inițiativa lui Einhorn.

Apple se confruntă de câțiva ani cu nemulțumirea acționarilor privind modul în care utilizează rezervele de bani. După ce a fost aproape de faliment în anii ’90, înainte de revenirea lui Steve Jobs la conducere, Apple a acumulat rezerve impresionante de lichidități datorită succesului produselor dezvoltate sub supravegherea sa, precum iPod, iPhone și iPad.

Compania a încercat să rezolve divergențele cu acționarii anul trecut, anunțând distribuirea de dividende inclusiv din rezerve, însă mai mulți investitori, în frunte cu Einhorn, vor măsuri mai subtanțiale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Averea celor mai bogați oameni din lume a ajuns la un nou record istoric în 2025