Prima pagină » Știri externe » ATENTAT SINUCIGAȘ la Istanbul, soldat cu cel puțin zece morți. Guvernul interzice transmisiile tv. Nouă germani, printre victime. UPDATE

ATENTAT SINUCIGAȘ la Istanbul, soldat cu cel puțin zece morți. Guvernul interzice transmisiile tv. Nouă germani, printre victime. UPDATE

ATENTAT SINUCIGAȘ la Istanbul, soldat cu cel puțin zece morți. Guvernul interzice transmisiile tv. Nouă germani, printre victime. UPDATE
O explozie puternică, soldată cu victime, s-a produs marți dimineață în cartierul turistic Sultanahmet din centrul Istanbulului, relatează agenția de presă Dogan în pagina electronică.

UPDATE Nouă dintre cele zece persoane ucise marți în atacul sinucigaș cu bombă, în centrul turistic al Istanbulului, sunt germani, iar potrivit autorităților turce atacatorul este un bărbat care legături cu Siria, relatează DPA online.
O sursă din cadrul Biroul premierului turc a declarat că germani se află printre persoanele ucise în zona Sultanahmet. Potrivit agenției turce Anadolu, controlată de stat, premierul Ahmet Davutoglu a discutat cu Angela Merkel.

„Suntem profund îngrijorați de faptul că cetățeni germani s-ar putea afla și probabil se află printre victime și răniți”, a declarat anterior Merkel la Berlin.

Vicepremierul turc Numan a confirmat că printre morți se află străini, însă nu a precizat naționalitățile acestora. El l-a identificat pe suspect drept un sirian născut în 1988.

De asemenea, dintre cele 15 persoane rănite, două se află în stare gravă, a anunțat el.

Președintele turc, Recep Tayyip Erdogan, a declarat că explozia din Istanbul de marți, soldată cu cel puțin zece morți și 15 răniți, a fost cauzată de un atac sinucigaș comis de un cetățean sirian, informează site-ul publicației Hurriyet.

Potrivit ultimului bilanț furnizat de biroul guvernatorului din Istanbul, cel puțin zece persoane au murit și 15 au fost rănite în explozia petrecută marți dimineață în piața Sultanahmet, din centrul turistic al Istanbulului.

Printre victimele deflagrației se află și turiști, conform primelor informații. Cel puțin șase germani, un norvegian și un peruvian au fost răniți în explozie, potrivit agenției turce Dogan.

Persoanele rănite au fost transportate la spitale din apropiere, în special la Centrul de cercetare Haseki.

Potrivit postului de televiziune CNN Turk, explozia s-a produs lângă Obeliscul lui Theodosius din piața turistică Sultanahmet.

În octombrie, peste 100 de persoane au murit într-un dublu atentat sinucigaș care a vizat un miting de pace pro-kurd din apropierea gării centrale din Ankara. Potrivit Parchetului turc, atacul ar fi fost comis de o filială locală a rețelei teroriste Stat Islamic.

Guvernul turc impune o interdicție temporară asupra transmisiilor în urma exploziei sângeroase care a avut loc marți în cartierul istoric Sultanahmet, în centrul Istanbulului, relatează DPA în pagina electronică.

Vicepremierul turc Numan Kurtulmus a emis acest ordin, potrivit RTUK, autoritatea turcă de reglementare în domeniul audiovizual.

Un reporter DPA aflat la fața locului exploziei se confruntă cu dificultăți în a face fotografii și a ajunge la locul respectiv, situat în cartierul Fatih, în partea auropeană a orașului, lângă Muzeul Sfânta Sofia.

CNN Turk, unul dintre principalele posturi din țară, anunță că se confruntă cu restricții „neclare” în transmisiuni, iar alte posturi nu prezintă imagini de la locul exploziei.

Cauza exploziei nu este cunoscută deocamdată, dar potrivit primelor informații s-au înregistrat victime, precizează agenția Dogan.

Potrivit postului de televiziune CNN Turk, citat de cotidianul Hurriyet în ediția online, explozia s-a produs lângă Obeliscul lui Theodosius din piața turistică Sultanahmet.

Deflagrația a fost suficient de puternică pentru a fi auzită în cartierele învecinate, potrivit unor martori citați de CNN Turk.

Mai multe ambulanțe, mașini de poliție și camioane de pompieri au fost trimise la locul exploziei, iar o anchetă a fost demarată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Patriarhul Daniel, propunerea surpriză de prim-ministru în plin blocaj politic
Digi24
Persoanele sub 50 de ani îmbătrânesc „mai repede decât generațiile anterioare”. Care e explicația
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
De ce a plecat Diana Matei din MApN după aproape 20 de ani. Câți bani câștiga: „Mi-e foarte greu...”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Fenomenul „floodlighting”: de ce unii oameni dezvăluie prea multe prea repede la începutul unei relații