Prima pagină » Știri externe » Austria cere ca statele UE care nu respectă cotele de refugiați să primească mai puțini bani

Austria cere ca statele UE care nu respectă cotele de refugiați să primească mai puțini bani

Austria cere ca statele UE care nu respectă cotele de refugiați să primească mai puțini bani
Statele care contribuie la bugetul UE vor refuza să continue să plătească fonduri către blocul comunitar, dacă beneficiarii din centrul Europei nu își vor îndeplini obligațiile de a prelua cota de refugiați care le-a fost alocată, avertizează Austria.

Christian Kern, cancelarul Austriei, a declarat că va ridica în cadrul summitului UE problema diminuării fondurilor unor state precum Ungaria și Polonia, informează The Guardian. 

Parlamentul ungar a aprobat marți un pachet de măsuri prin care legislația privind acordarea dreptului de azil este înăsprită, iar imigranții ar urma să fie reținuți în zone de tranzit amplasate de-a lungul frontierei sudice.

Kern a declarat pentru Die Welt: „Pe viitor banii din bugetul UE trebuie să se împartă de asemenea echitabil între statele membre. Dacă statele vor continua să evite rezolvarea problemei migrației și practicile dumping pe cheltuiala vecinilor, aceștia nu vor putea primi fonduri noi din partea Bruxellesului”.

El a declarat că unele țări se așteaptă la solidaritate în privința dezvoltării economice, intereselor de securitate și sacțiunilor împotriva Rusiei dar refuză cooperarea în privința altor probleme.

„Solidaritatea selectivă ar trebui pe viitor să conducă și la plăți selective printre contribuabilii neți. Solidaritatea nu este o stradă cu sens unic”, a adăugat cancelarul austriac.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni