Prima pagină » Știri externe » Avertisment: Camioanele rusești cu ajutor umanitar sunt pe jumătate goale și ar putea fi conduse de militari

Avertisment: Camioanele rusești cu ajutor umanitar sunt pe jumătate goale și ar putea fi conduse de militari

Avertisment: Camioanele rusești cu ajutor umanitar sunt pe jumătate goale și ar putea fi conduse de militari
Camioanele rusești care transportă ajutor umanitar spre estul Ucrainei sunt pe jumătate goale și ar putea fi conduse de militari deghizați în șoferi, a declarat vineri adjunctul șefului Serviciului ucrainean de Securitate (SBU), Viktor Iagun, citat de site-ul Gazeta.ua.

Potrivit lui Iagun, peste 1.000 de militari ruși încearcă să pătrundă pe teritoriul Ucrainei, deghizându-se în șoferi și însoțitori ai acestora.

„Niciunul dintre șoferii de camion nu este reprezentant al Ministerului rus pentru Situații de Urgență”, a adăugat el, într-o emisiune a postului ucrainean de televiziune Kanal 5.

„Toți șoferii și însoțitorii lor sunt militari deghizați. În total, peste 1.000 de militari conduc acest convoi”, a afirmat Iagun.

În opinia oficialului ucrainean, camioanele care fac parte din convoiul umanitar au fost vopsite în alb recent, pentru a ascunde faptul că „ele sunt militare”.

Moscova a recunoscut că aceste camioane sunt pe jumătate goale, explicând că vehiculele sunt noi și ar fi riscant să transporte greutăți mari, relatează RIA Novosti.

Camioanele rusești vopsite în alb, închiriate de Ministerul rus pentru Situații de Urgență, urmează să aducă un ajutor umanitar destinat populației rusofone din estul Ucrainei, în special locuitorilor din orașul Lugansk, afectați de patru luni de confruntări între forțele ucrainene și insurgenții separatiști proruși.

Ucraina va inspecta convoiului rus

Grupul de vameși și polițiști de frontieră ucraineni va inspecta convoiul umanitar rus în decursul a trei-cinci zile, a anunțat adjunctul șefului Serviciului ucrainean de Inspecție Fiscală, Anatoli Makarenko, citat de agenția oficială Ukrinform, în pagina electronică.

„Sperăm că (inspectarea) va fi efectuată în decursul a trei-cinci zile, în dependență de volumul de produse inspectate zilnic”, a afirmat Makarenko.

Oficialul a subliniat că vameșii și poliția vor inspecta cu mare atenție fiecare vehicul. Ei vor fi ajutați de câini dresați special să caute arme, persoane și droguri, a adăugat el.

Din partea ucraineană la inspecție vor participa 59 de reprezentanți – 41 de polițiști de frontieră și 18 vameși.

În acest context, liderul „republicii populare” Donețk, Aleksandr Zaharcenko, a acuzat Kievul că întârzie în mod deliberat transportarea ajutorului umanitar rus către locuitorii din acest bastion rebel.

„În prezent, republica populară Donețk se află într-o situație îngrijorătoare. Avem nevoie de ajutorul trimis de Rusia ca de oxigen”, a declarat Zaharcenko.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Brațul lung al lui Putin ajunge până în Țara Soarelui Răsare. Cum a devenit Japonia un cuib pentru spionii ruși care vânează tehnologie
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Iubitul Simonei Halep a purtat un ceas care costă cât un apartament la oficializarea relației de la Wimbledon
Adevarul
Românii pun sub semnul întrebării fiecare cheltuială. Ce riscă economia dacă acest fenomen continuă
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Porția de hamsii care a surprins o turistă în Eforie Nord. Ce a găsit în farfurie: „Se pare că asta-i mâncare de lux”
Digi24
Declarații controversate ale ambasadorului german la Chișinău. Hubert Knirsch e acuzat că neagă identitatea românească a Basarabiei
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
O funcție controversată lansată recent pe Instagram a fost retrasă de Meta