Prima pagină » Știri externe » Barack Obama, după summitul NATO: „Toate statele NATO au fost de acord să mărească bugetul pentru Apărare la 2% din PIB”

Barack Obama, după summitul NATO: „Toate statele NATO au fost de acord să mărească bugetul pentru Apărare la 2% din PIB”

Barack Obama, după summitul NATO:
Președintele american, Barack Obama, susține o declarație de presă, după summitul NATO.

Președintele Barack Obama a subliniat la finele summit-ului de vineri că „vom (NATO n.r.) apăra orice aliat”, în contextul agresiunilor Rusiei împotriva Ucrainei. Totodată, liderul american a precizat că întreaga comunitate internațională trebuie să reacționeze pentru a „degrada și în cele din urmă distruge” gruparea militantă ISIS.

Liderii NATO au aprobat în cursul zilei planuri de a crea o nouă forță care să poată fi mobilizată rapid în situația în care integritatea teritorială a unui aliat este pusă în pericol.

Principalele declarații ale lui Barack Obama:

– Obama a reafirmat susținerea NATO pentru orice aliat aflat în dificultate

– „Un atac armat împotriva unui stat va fi considerat un atac împotriva tuturora. Vom apăra orice aliat”.

– „Ne vom asuma o prezență mai amplă a trupelor NATO în zona Baltică. Atât forțe terestre cât și forțe aeriene și navale vor patrula zona”.

– Obama a promis să mărească viteza de reacție, reamintind de contribuția de 1 miliard pe care o va pune la dispoziție SUA

– „Toate statele NATO au fost de acord să mărească bugetul pentru Apărare la 2% din PIB”.

–  „Alianța susține integritatea Ucrainei.”

– „Vreau să atrag atenția că singurul motiv pentru care vedem acest armistițiu temporar sunt sancțiunile impuse”.

– „Vrem să fim clari: susținem ce spunem când vorbim despre articolul 5, privind apărarea aliaților”.

– „Rusia trebuie să înceteze să încalce suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei”.

– Referitor la armistițiul încheiat între Kiev și separatiștii proruși, Obama a afirmat: „evident, avem speranță, dar, pe baza experienței din trecut, suntem și sceptici în legătură cu promisiunile separatiștilor, precum și cu încălcarea suveranității Ucrainei din partea Rusiei”

– „Statele Unite și Europa finalizează măsurile de consolidare și lărgire a sancțiunilor împotriva Rusiei”.

La summitul NATO desfășurat în Țara Galilor s-a decis că Polonia va găzdui comandamentul central al NATO Response Forces, structură reconfigurată de NATO drept răspuns la amenințările Rusiei. România va primi unul dintre cele patru comandamente regionale, celelalte trei urmând să fie amplasate în statele baltice.

Secretarul general al NATO, Anders Fogh Rasmussen, a anunțat, vineri, că NATO a aprobat menținerea unei prezențe continue aeriene, terestre și navale în partea estică a Alianței, unde va exista un comandament special.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Președintele PSD București, Daniel Băluță: Privind în perspectivă, este normal să iau în calcul o candidatură pentru Capitală
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Primele imagini cu mașina din București care a izbucnit în flăcări
Descopera.ro
Cazul straniu al broaștelor care explodează. Ce s-a întâmplat în 2005 într-un oraș german?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cinci metode dovedite științific care ne ajută să nu mai punem automat „răul în față”