Prima pagină » Știri externe » Beijingul oferă recompense de 36 de milioane de euro pentru capturarea „teroriștilor” uiguri

Beijingul oferă recompense de 36 de milioane de euro pentru capturarea „teroriștilor” uiguri

Beijingul oferă recompense de 36 de milioane de euro pentru capturarea
Autoritățile din China vor oferi recompense în valoare totală de 300 de milioane de yuani (36 de milioane de euro) locuitorilor provinciei preponderent musulmane Xinjiang care vor denunță "teroriști", anunță presa de stat chineză, citată de AFP.

Recompense de aproximativ 4,23 de milioane de yuani au fost oferite deja persoanelor sau agențiilor guvernamentale care au contribuit la capturarea sau eliminarea a zece „presupuși teroriști”.

Șase persoane care au oferit informații „esențiale” forțelor de ordine au primit recompense de câte 100.000 de yuani (12.000 de euro).

Potrivit agenției China Nouă, Guvernul de la Beijing a pus la dispoziție un fond de 300 de milioane de yuani (circa 36 de milioane de euro) pentru oferirea de recompense în regiunea Xinjiang, unde există un conflict cu etnicii uiguri, ostili Beijingului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
The Economist: Războiul din Golf ar putea aduce o criză alimentară la nivel mondial
Digi24
Prima reacție a Rusiei după armistițiul SUA-Iran. Ce spune Medvedev
Cancan.ro
ULTIMA dorință a lui Mircea Lucescu. Ce le-a spus medicilor, cu puțin timp înainte să moară
Prosport.ro
Ce a decis Mircea Lucescu să scrie pe cavoul unde va fi înmormântat în cimitirul Bellu: „Ranguri, glorie, bogăție…”
Adevarul
Iranul închide Strâmtoarea Ormuz, la câteva ore de la anunțarea armistițiului. Trump, criticat vehement în SUA: „Nu își poate controla aliații, nu poate menține pacea”
Mediafax
Carrefour aduce produse românești de la artizani în magazinele din toată țara. Cine se poate înscrie în program
Click
Ce avere avea Mircea Lucescu. Suma uriașă pe care strâns-o din afaceri și fotbal
Digi24
Ungaria a semnat un acord crucial cu Rusia chiar înainte de alegeri. Ce cuprind cele 12 puncte
Cancan.ro
Ce MESAJ a scris Gică Hagi pe coroana funerară depusă la căpătâiul lui Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! A ajuns piele și os
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Românii caută tot mai multe mașini electrice. Care sunt cele mai căutate modele?
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit de ce îmbătrânește creierul!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Cât îi costă pe români masa de Paște în 2026?