Prima pagină » Știri externe » Boris Johnson: Marea Britanie nu va relaxa condițiile de acordare a vizelor pentru cetățenii ucraineni

Boris Johnson: Marea Britanie nu va relaxa condițiile de acordare a vizelor pentru cetățenii ucraineni

Boris Johnson: Marea Britanie nu va relaxa condițiile de acordare a vizelor pentru cetățenii ucraineni

Premierul Marii Britanii, Boris Johnson, a respins luni apelurile diverselor organizații privind relaxarea condițiilor de acordare a vizelor pentru cetățenii ucraineni care fug de conflictul din Ucraina.

Acesta a declarat că, deși Marea Britanie este o „țară foarte generoasă”, Londra vrea să aibă informații precise referitoare la persoanele care sosesc pe teritoriul țării, informează BBC.

„Cred că este logic, având în vedere ce se întâmplă în Ucraina, să ne asigurăm că avem posibilitatea de a verifica cine vine în Marea Britanie”, a declarat premierul Boris Johnson.

Franța acuză Marea Britanie de „lipsă de umanitate” față de refugiații ucraineni

Ministrul de Interne din Franța, Gérald Darmanin, i-a transmis sâmbătă o scrisoare deschisă omologului său din Marea Britanie, Priti Patel, prin care a criticat „răspunsul total inadaptat” al autorităților de la Londra, dar și „lipsa de umanitate” în cazul refugiaților ucraineni respinși de britanici la granița cu Franța.

Gestul oficialului francez vine în contextul în care aproximativ 150 de refugiați ucraineni care au dorit să meargă la rudele lor din Marea Britanie după ce țara lor a fost invadată de Rusia au fost invitați de oficialii britanici „să se întoarcă” și „să meargă la Paris sau la Bruxelles” pentru a obține vize în consulatele britanice.

Astfel, Darmanin a criticat „răspunsul total inadaptat” și „lipsa de umanitate” față de refugiații ucraineni aflați în dificultate. Potrivit acestuia, cel mai frecvent, refugiații sunt „femei cu copii mici, vârstnici sau persoane cu dizabilităţi”.

De câteva zile, situația refugiaților ucraineni de la Calais este o sursă de dispută între Paris și Londra, însă relațiile dintre cele două țări sunt deja tensionate ca urmare a trecerilor ilegale de migranți din ultimii ani dinspre Franța spre Marea Britanie.

Joi, Guvernul de la Paris a anunțat că Marea Britanie va înființa „un fel de consulat” la Calais, pentru a elibera vize pentru refugiații ucraineni.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Meteo București: Strat de zăpadă de până la 15 cm și temperaturi minime de până la -10 grade
Digi24
Traian Băsescu spune că Nicușor Dan face „o mare greşeală”: E într-o capcană să prezinte raportul pentru anularea alegerilor în 2024
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Ultimul suflet din lagărul Rubla: „La Însurăței ne omora și la Viziru ne îngropa“
Mediafax
33 de plaje dintre cele mai vizitate din sudul Mediteranei ar putea dispărea în următorii ani
Click
Cum a fost distrusă una dintre cele mai mari fabrici de lactate din România. A fost un simbol al industriei alimentare românești
Digi24
Cum vrea Putin să profite de dezghețarea Arcticii: nevoia de parteneri și norul negru care planează asupra planurilor Kremlinului
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi