Prima pagină » Știri externe » Bulgaria va organiza primul referendum din istoria postcomunistă a țării. Pentru ce ies cetățenii la vot

Bulgaria va organiza primul referendum din istoria postcomunistă a țării. Pentru ce ies cetățenii la vot

Bulgaria va organiza primul referendum din istoria postcomunistă a țării. Pentru ce ies cetățenii la vot
Premierul Boiko Borisov a acceptat luni organizarea unui referendum privind sporirea capacităților bulgare de producere a energiei nucleare, acesta urmând să fie primul referendum din istoria postcomunistă a țării, relatează AFP.

Premierul Boiko Borisov a acceptat luni organizarea unui referendum privind sporirea capacităților bulgare de producere a energiei nucleare, acesta urmând să fie primul referendum din istoria postcomunistă a țării, relatează AFP.

„Referendumul trebuie să se organizeze cât mai devreme posibil”, a declarat Borisov, solicitând Parlamentului să fixeze o dată înaintea alegerilor legislative prevăzute la începutul lui iulie 2013.

Opoziția socialistă a strâns aproximativ 540.000 de semnături pentru un referendum privind construcția unei a doua centrale nucleare la Belene (nord), un proiect bulgaro-rus pe care Guvernul de centru-dreapta l-a abandonat în martie pentru a economisi bani.

Potrivit legii privind referendumurile, niciodată aplicată de la prăbușirea comunismului în 1989, dacă sunt strânse mai mult de 500.000 de semnături, Parlamentul trebuie să aprobe solicitarea referendumului sau să ofere un refuz „bine argumentat”.

Numeroși analiști au apreciat că problema contrucției unei centrale nucleare ar putea influența rezultatele alegerilor legislative. Potrivit institutului MBMD, 38 la sută dintre bulgari sunt în favoarea proiectului Belene, 28 la sută sunt împotrivă, în timp ce alții nu și-au definit poziția.

Socialiștii conduși de Serghei Stanișev, președintele Parlidului Socialist European, apără contractul semnat între Bulgaria și Rusia în 2006 și abandonat în martie de Sofia, care s-a declarat incapabilă să-i asigure finanțarea estimată la peste zece miliarde de euro. Niciun investitor strategic terț nu s-a arătat interesat de acest proiect, în timp ce Bulgaria dorea să evite o finanțare rusească.

Țara depinde aproape în întregime de livrările de gaz și petrol rusești, singura sa centrală nucleară de la Kozlodui (nord), cu reactoare rusești, utilizează combustibil din Rusia, iar singura sa rafinărie de petrol aparține unei firme rusești.

Moscova, care ținea la acest proiect pentru a introduce reactoarele sale de nouă generație într-o țară din Uniunea Europeană, s-a adresat Curții de Arbitraj de la Paris pentru a cere Bulgariei compensații financiare în valoare de un miliard de euro.

În aceste condiții, Guvernul bulgar s-a arătat predispus săptămâna trecută să negocieze cu un consorțiu bulgaro-american în scopul finanțării proiectului. Ambasadoarea americană la Sofia, Mercie Ries, s-a declarat foarte prudentă în privința investitorului american.

În schimb, Borisov a menționat că orice negociere cu potențiali investitori va fi suspendată până la desfășurarea referendumului.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Vârsta la care au loc traumele contează mai mult decât gravitatea lor, arată un studiu