Prima pagină » Știri externe » „CASA TIRANULUI”, una dintre țintele unui saudit care a fost condamnat pentru că pregătea o serie de ATENTATE în SUA

„CASA TIRANULUI”, una dintre țintele unui saudit care a fost condamnat pentru că pregătea o serie de ATENTATE în SUA

Un saudit a fost găsit vinovat miercuri de pregătirea unui atentat asupra casei fostului președinte american George W. Bush, din Texas, asupra unor centrale nucleare, unor baraje și altor ținte, a anunțat Departamentul Justiției într-un comunicat, relatează AFP.

Un saudit a fost găsit vinovat miercuri de pregătirea unui atentat asupra casei fostului președinte american George W. Bush, din Texas, asupra unor centrale nucleare, unor baraje și altor ținte, a anunțat Departamentul Justiției într-un comunicat, relatează AFP.

Khaled Ali Aldausari, în vârstă de 22 de ani, a fost arestat în 2011, atunci când un furnizor de produse chimice a bănuit că el ar fi încercat să achiziționeze fenol concentrat, un produs autorizat pentru vânzare dar care poate fi utilizat la fabricarea unei bombe.

FBI a găsit mesaje în care Aldausari își exprima intenția de a se înscrie la o universitate din Texas, cu scopul de a „ataca infidelii americani”.

Unul dintre aceste mesaje electronice, căruia i-a pus titlul „ținte”, conținea numele și adresele a trei membri ai armatei care fuseseră dislocațo la închisoare din Abu Ghraib, în Irak.

Un alt mesaj, având titlul „casa tiranului”, menționa adresa lui George W. Bush din Dallas.

FBI a mai găsit elemente care indicau că el încearcă să ascundă explozibili în păpuși, și că alesese drept țintă o discotecă, urmând să folosească o bombă ascunsă într-un rucsac și un telefon mobil pe post de detonator.

„Acest caz reamintește necesitatea de a rămâne vigilenți, atât în țară cât și în străinătate”, a declarat Lisa Monaco, adjunctul secretarului Justiției responsabul cu Securitatea Națională.

Aldausari a fost condamnat la închisoare pe viață la care se adaugă și o amendă de 250.000 de dolari, după ce a fost găsit vinovat de un tribunal din Texas pentru folosirea de arme de distrugere în masă.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025