Prima pagină » Știri externe » Cine l-ar putea înlocui pe Sarkozy în lupta pentru președinția Franței. Fostul președinte, „umilit” în propriul partid

Cine l-ar putea înlocui pe Sarkozy în lupta pentru președinția Franței. Fostul președinte, „umilit” în propriul partid

Cine l-ar putea înlocui pe Sarkozy în lupta pentru președinția Franței. Fostul președinte,
Francois Fillon, fostul premier al Franței, este câstigător în primul tur al alegerilor primare pentru desemnarea candidatului partidului Republicanii la alegerile care vor alea loc în primăvara lui 2017, informează presa internațională.

În următoarea rundă pentru alegerea candidatului francez la președinție din partea partidului Republicanii se vor înfrunta François Fillon și Alain Juppé, fost premier și primar al orașului Bordeaux, la data de 27 noiembrie.

Fillon este un conservator social, adept al reformei pieței libere, admirator al fostului premier britanic Margaret Thatcher, acesta se opune căsătoriilor persoanelor de același sex.

Nicolas Sarkozy a pierdut în fața foștilor premieri francezi, Fillon și Juppe, acesta ieșind pe locul al treilea în cadrului primului tur.

Campania lui Sarkozy a mizat pe identitatea franceză națională, în cadrul acesteia el sugerând interzicerea voalului islamic.

Popularitatea actualului președinte al Franței, socialistul Francois Hollande, este în scădere, pe fondul situației economice și sociale din Franța.

Recomandarea video

Mediafax
Cel mai lung drum drept din Europa nu are nicio curbă pe zeci de kilometri. Drumul este obiectiv turistic
Digi24
Administrația Trump presează Europa să renunțe la planul de finanțare a Ucrainei din active rusești: „Nu mai sunt liderul lumii libere”
Cancan.ro
Prezentatoare TV de sport și soțul ei, găsiți împușcați în casă! Fiul lor de 3 ani a fost găsit în viață. Ce ipoteze are poliția
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imaginile momentului într-un echipament alb care i-a evidențiat formele
Adevarul
Documentul cutremurător din arhiva Securității care confirmă ordinul lui Ceaușescu: „Se lichidează radical!”
Mediafax
Guvernul impune termen limită pentru taxe și impozite locale
Click
Drama Cosminei Boboc, câștigătoarea MasterChef 2025. Tatăl ei a murit în timpul emisiunii, după ce mama și bunica se stinseseră cu un an înainte
Digi24
Elon Musk are o veste proastă pentru cei bogați: „Banii vor deveni irelevanți”. El spune că în 10-15 ani, munca va fi opțională
Cancan.ro
Ce gest revoltător a făcut ‘Puișorul’ la adresa Rodicăi Stănoiu, în timpul vacanței! O jurnalistă îl acuză că i-a pus viața în pericol: 'Deschid geamul să mângâi ursul, că poate...'
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Denise Rifai înainte să fie celebră. Tatăl arab îi punea reguli stricte
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decizie oficială UE: Mașinile pot avea, în continuare, motoare diesel și pe benzină!
Descopera.ro
O structură bizară emite căldură sub suprafața Lunii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Ce cred cei mai mulți europeni despre migranți?