Prima pagină » Știri externe » Compania Meta, amendată în Turcia pentru că a refuzat să RESTRICȚIONEZE conținutul de pe Facebook și Instagram

Compania Meta, amendată în Turcia pentru că a refuzat să RESTRICȚIONEZE conținutul de pe Facebook și Instagram

Compania Meta, amendată în Turcia pentru că a refuzat să RESTRICȚIONEZE conținutul de pe Facebook și Instagram

Meta, compania care deține Facebook, a anunțat că a primit o amendă usturătoare pentru că s-a opus cererilor Guvernului turc de a restricționa conținutul de pe Facebook și Instagram.

Guvernul președintelui Recep Tayyip Erdogan încearcă să restricționeze libertatea de exprimare a opoziției pe rețelele de socializare, în contextul protestelor pe scară largă care au izbucnit după arestarea primarului Istanbulului, care este un rival cheie al lui Erdogan, conform Associated Press.

„Am respins cererile Guvernului turc de a restricționa conținut care este în mod clar în interesul public și am fost amendați de ei ca urmare”, a anunțat compania Meta într-un comunicat.

Compania de social media nu a dezvăluit mărimea amenzii, cu excepția faptului că a spus că este „substanțială” și nu a oferit mai multe detalii despre conținutul în cauză.

„Cererile Guvernului de a restricționa libertatea de exprimare online, alături de amenințările de a închide serviciile online, sunt grave și au un efect înfricoșător asupra capacității oamenilor de a se exprima”, au spus reprezentanții Meta.

Eforturile guvernului turc de a aduce companiile de social media sub control

În ultimii ani, Guvernul turc a încercat din ce în ce mai mult să aducă companiile de social media sub controlul său.

În 2024, Meta a primit 5.677 de cereri de la autoritățile turce de eliminare a conținutului, dintre care 4.199 au provenit de la autoritatea de comunicații din Turcia, se arată în raportul de transparență al Meta. Meta a dat curs la 40% din cereri, se arată în raport.

În momentul când au izbucnit protestele după arestarea primarului din Istanbul Ekrem Imamoglu, pe 19 martie, multe platforme de socializare precum X, Instagram și Facebook au fost blocate.

După izbucnirea tulburărilor civile, platforma de socializare X a lui Elon Musk a suspendat mai multe conturi aparținând jurnaliștilor și personalităților din opoziție, în ciuda afirmației miliardarului din domeniul tehnologiei că este un „absolutist al libertății de exprimare”.

Peste 700 de conturi individuale de pe platforma X, inclusiv unele aparținând jurnaliștilor, instituțiilor media, organizațiilor societății civile și grupurilor studențești, au fost blocate, potrivit Asociației de Studii Media și Drept. Reprezentanții platformei X au spus că își vor exprima obiecțiile față de această decizie.

Zeci de persoane au fost arestate pentru postări pe rețelele de socializare care, au considerat autoritățile, sprijineau protestele.

Foto: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Ziua în care România cucerea cel mai înalt munte