Prima pagină » Știri externe » Condamnarea la ÎNCHISOARE l-a ENERVAT pe Silvio Berlusconi: Decizia politică luată de fostul premier italian

Condamnarea la ÎNCHISOARE l-a ENERVAT pe Silvio Berlusconi: Decizia politică luată de fostul premier italian

Condamnarea la ÎNCHISOARE l-a ENERVAT pe Silvio Berlusconi: Decizia politică luată de fostul premier italian
Fostul șef al Guvernului italian Silvio Berlusconi a afirmat sâmbătă că se simte "obligat" să rămână în politică "pentru a reforma planeta justiției", după condamnarea sa, cu o zi înainte, la închisoare pentru fraudă fiscală, relatează AFP.

Fostul șef al Guvernului italian Silvio Berlusconi a afirmat sâmbătă că se simte „obligat” să rămână în politică „pentru a reforma planeta justiției”, după condamnarea sa, cu o zi înainte, la închisoare pentru fraudă fiscală, relatează AFP.

„Vor fi consecințe. Mă simt obligat să rămân în domeniul (politic) pentru a reforma planeta justiției”, a declarat el pentru unul dintre posturile sale de televiziune, TG5.

Unii „cetățeni nu au înțeles ce mi s-a întâmplat”, a adăugat el.

Miercuri, Il Cavaliere, în vârstă de 76 de ani, a anunțat solemn că renunță să se mai prezinte la alegerile legislative prevăzute în primăvara lui 2013. El nu a declarat totuși că va renunța la orice activitate politică.

„Rămân alături de mai mulți tineri care trebuie să joace și să marcheze”, a declarat el.

După două zile, el a fost condamnat la patru ani de închisoare pentru fraudă fiscală în cazul Mediaset, pedeapsă redusă de facto la un an grație unei amnistii. El nu poate să exercite nicio funcție publică timp de cinci ani.

Aceste pedepse nu sunt totuși executabile atât timp cât nu va fi pronunțată o judecată definitivă – după apel și hotărârea Curții de Casație. Or, până atunci, faptele au timp suficient să fie prescrise.

Avocații săi au anunțat deja că vor depune un recurs în apel la 9 sau 10 noiembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
NYT: Israelul ar fi investit milioane de euro pentru a-și crește influența la Eurovision. Acuzații de lobby diplomatic și campanii masive de vot
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
O taiwaneză spune ce nu îi place în țara noastră. Ce o deranjează cel mai mult la români: „Nu m-am acomodat deloc cu asta”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Orașele din România în care plouă toată luna iunie. Meteorologii EaseWeather anunță cea mai ploioasă vară din mileniul trei
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Un ARO 243 de armată, scos la vânzare pe OLX. Cât cere proprietarul pentru modelul românesc produs în 1989
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Arheologii au găsit molecule organice în fosile de dinozaur