Prima pagină » Știri externe » Coreea de Nord a încercat să lanseze o rachetă, dar a ratat testul

Coreea de Nord a încercat să lanseze o rachetă, dar a ratat testul

Coreea de Nord a încercat să lanseze o rachetă, dar a ratat testul
Armata nord-coreeană a încercat duminică dimineață, fără succes, să lanseze o rachetă, dintr-un poligon situat pe coasta de est a țării, anunță oficiali sud-coreeni și americani.

Testul a fost efectuat în contextul în care Administrația Kim Jong-Un a marcat sâmbătă împlinirea a 105 ani de la nașterea fondatorului națiunii, Kim Il-Sung.

„Statul comunist a încercat, fără succes, să lanseze o rachetă neidentificată dintr-un poligon situat în zona portului Sinpo, dar testul pare să fi eșuat”, a anunțat armata sud-coreeană, citată de agenția de știri Yonhap.

Testul a fost depistat și de armata Statelor Unite, care a constatat că racheta „a explodat aproape imediat” după lansare.

„Comandamentul SUA din zona Pacificului a detectat și a urmărit ceea ce considerăm a fi lansarea unei rachete nord-coreene. Lansarea a avut loc din apropierea poligonului Sinpo. Racheta a explodat aproape imediat. Încercăm să vedem despre ce tip de rachetă este vorba”, a declarat David Benham, purtătorul de cuvânt al Comandamentului SUA din zona Pacific.

Potrivit unor experți, este vorba de o rachetă lansată de la sol, dar nu de una balistică intercontinentală.

Coreea de Nord a amenințat sâmbătă Statele Unite, cu ocazia unei sărbători naționale, că este pregătită să riposteze cu „atacuri nucleare” la orice eventuală agresiune americană, în contextul avertismentelor lansate de Administrația Donald Trump.

O paradă de amploare s-a desfășurat sâmbătă la Phenian și existau speculații că liderul nord-coreean, Kim Jong-Un, ar putea ordona efectuarea unui nou test atomic sau balistic. Donald Trump, președintele SUA, a avertizat că ar putea lansa un atac preventiv împotriva Coreei de Nord și a trimis în zonă un portavion și flota de escortă. Un atac american ar atrage riposte ale Coreei de Nord cel puțin asupra Coreei de Sud și Japoniei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spitalele regionale din Craiova și Iași, pe drumul spre finalizare în 2028. Alexandru Rogobete: „La Cluj, din păcate, suntem în continuare în contestaţie…”
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță o mare catastrofă în august 2026, după ce a prezis războiul din Iran
Prosport.ro
Sorana Cîrstea e o femeie singură și a atras toate privirile cu apariția ei la un restaurant din Miami
Adevarul
Operațiuni secrete: avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar
Mediafax
Cătălin Predoiu: „România, printre cele mai sigure țări din lume, potrivit datelor recente”. 13.786 de percheziții domiciliare la suspecții de infracțiuni grave
Click
Câți lei costă o pâine în brutăriile Laurei Cosoi, după scumpiri? Sfatul nutriționiștilor, de ce maiaua e mai sănătoasă decât drojdia: „Cu timpul, am testat și am simțit”
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Este nevoie de fișă medicală pentru duplicat la permisul auto?
Descopera.ro
O structură bizară de pe Marte seamănă cu o piramidă egipteană antică
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Sindromul Stendhal în era TikTok: de ce ne pierdem răbdarea în fața artei