Prima pagină » Știri externe » COVID-19. Peste 31.000 de decese în Italia, cu aproape 200 de morți în ultimele 24 de ore

COVID-19. Peste 31.000 de decese în Italia, cu aproape 200 de morți în ultimele 24 de ore

COVID-19. Peste 31.000 de decese în Italia, cu aproape 200 de morți în ultimele 24 de ore

Bilanţul epidemic din Italia este de 31.106 morţi, iar numărul total al cazurilor de infectare cu noul coronavirus raportate până acum a ajuns la 222.104, conform datelor anunțate, miercuri seara, de către Serviciul italian de Protecţie Civilă.

În ultimele 24 de ore, s-au înregistrat 888 de noi cazuri confirmate şi 195 de decese, în timp ce numărul total al persoanelor vindecate a ajuns la 112.541, potrivit Mediafax.

În Italia, în acest moment, sunt 78.457 de persoane care au coronavirus, cele mai multe cazuri de infectare fiind înregistrate în regiunea Lombardia, 83.298, şi 15.185 de decese.

Urmează regiunea Emilia Romagna, unde sunt 26.979 de cazuri şi 3.905 decese, apoi Piemonte. Acolo sunt 29.058 de cazuri şi 3.460 de decese. În Veneto s-au înregistrat 18.813 cazuri de coronavirus şi 1.712 decese.

În magazinele și farmaciile din Italia nu se mai găsesc măști de protecție, după plafonarea prețurilor

Autoritățile italiene fac eforturi pentru a limita apariția speculei pe piața măștilor de protecție, în contextul în care o decizie a Guvernului de la Roma privind plafonarea prețurilor acestor produse a dus la dispariția acestora din multe magazine și farmacii din Italia.

Pe 26 aprilie, oficialul guvernamental Domenico Arcuri a anunțat că Executivul a decis să stabilească un preț maxim de 0,5 euro, fără taxe, pentru măștile chirurgicale.

Însă începând de atunci, a devenit aproape imposibil pentru italieni să găsească măști de protecție la acel preț. Mai mult, unii retaileri, care au cumpărat aceste produse cu costuri mai ridicate, au refuzat să le vândă la prețul stabilit de către autorități, de teamă să nu înregistreze pierderi din această cauză.

Pe 2 mai, Domenico Arcuri a anunțat că Guvernul a încheiat acorduri cu diverse lanțuri de supermarketuri și de farmacii, oferindu-le acestora compensații penntru eventualele pierderi pe care le-ar putea suferi.

Farmaciștii italieni, nemulțumiți de decizia Guvernului

Cu toate acestea, decizia Executivului nu a dus la vreo schimbare notabilă în ceea ce privește disponibilitatea măștilor de protecție la nivel național.

Farmaciile din capitala Roma au primit cantități limitate de măști chirurgicale la 0,5 euro, iar stocurile s-au epuizat într-un timp foarte scurt, după cum a declarat, marți, Marco Cossolo de la Federfarma, asociația profesională a farmaciștilor din Italia.

Acesta a mai adăugat că farmaciile din alte orașe mari din țară, precum Milano sau Torino, nu au primit deloc astfel de măști de protecție la preț plafonat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Cel mai frumos loc de pe Pământ” – destinația europeană aproape lipsită de turiști, cu hoteluri de la 35 de euro pe noapte
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Prezența crește pe seară. Director INSCOP: Va câștiga cine a făcut ceva treabă în București / Cum arată situația în prezent
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce este „divorțul silențios”: Rămâi căsătorit, dar ieși din relație