Prima pagină » Știri externe » COVID-19. Președintele brazilian îndeamnă la nerespectarea măsurilor de izolare

COVID-19. Președintele brazilian îndeamnă la nerespectarea măsurilor de izolare

COVID-19. Președintele brazilian îndeamnă la nerespectarea măsurilor de izolare

Viziunea președintelui Braziliei, Jair Bolsonaro, este diametral opusă față de cea a anumitor guvernatori în ceea ce privește măsurile de izolare în contextul pandemiei de coronavirus.

Concret, Bolsonaro a reiterat duminică, 3 mai 2020, în faţa a mii de manifestanţi veniţi să îl sprijine la Brasilia, discursul său împotriva măsurilor de distanțare socială, în timp ce numărul cazuri de COVID-19 explodează în ţara sa, anunță AFP.

„Distrugerea locurilor de muncă din partea anumitor guvernatori este iresponsabilă şi inadmisibilă. Vom plăti un preţ uriaş în viitor”, a precizat şeful statului într-o transmisiune în direct a manifestaţiei pe Facebook.

În Brazilia, măsurile de izolare ţin de resortul guvernatorilor de state, care le impun local, în mod mai mult sau mai puţin strict.

La manifestaţia care a avut loc duminică la Brasilia au fost mai puţini participanţi decât în ultimele săptămâni, cu numeroase pancarte împotriva preşedintelui Camerei Deputaţilor, Rodrigo Maia, a lui Sergio Moro, fost ministru al justiţiei care a demisionat pe neaşteptate în urmă cu câteva zile. Altele bannere reclamau o „intervenţie militară”.

Față de manifestaţiile precedente, preşedintele de extremă-dreaptă – care nu a purtat mască – a stat la distanţă de partizanii săi, urcat pe balustrada monumentală a reşedinţei sale oficiale, Palácio da Alvorada.

În loc să incite spiritele cum făcea în trecut, Jair Bolsonaro s-a mulţumit cu un scurt discurs în faţa unei camere video.

Ulterior, președintele brazilian a coborât de pe balustradă, alături de fiica sa Laura, în vârstă de nouă ani, pentru a saluta manifestanţii, ţinându-se însă la o distanţă de peste doi metri.

Brazilia numără peste 100.000 de cazuri de COVID-19 şi mai mult de 7.000 de decese legate de coronavirus, cu peste 400 de morţi zilnic în ultima săptămână.

Majoritatea specialiştilor sunt de părere că vârful pandemiei este departe de a fi atins în această ţară de mărimea unui continent, cu 210 milioane de locuitori.

Sursă foto: Jair Bolsonaro/Twitter/caracter ilustrativ

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nava morții a ajuns în Canada / Un pasager de pe MV Hondius, testat pozitiv pentru hantavirus
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Piatra Teiului, marele viaduct de pe lacul Bicaz. Cum s-a schimbat locul de la porțile Moldovei, Bucovinei și Transilvaniei
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Presa spaniolă a prezentat cum arată interiorul noii Dacia Striker. Diferențele dintre noul model și un Duster
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
John Travolta a primit Palme d’Or onorific pentru întreaga carieră