Prima pagină » Știri externe » CRIZĂ ÎN UCRAINA. Militanți separatiști proruși ocupă televiziunea regională de la Donețk

CRIZĂ ÎN UCRAINA. Militanți separatiști proruși ocupă televiziunea regională de la Donețk

CRIZĂ ÎN UCRAINA. Militanți separatiști proruși ocupă televiziunea regională de la Donețk
Militanți separatiști proruși au ocupat duminică sediul televiziunii regionale de la Donețk, în estul Ucrainei, a constatat un jurnalist AFP.

Militanți separatiști proruși au ocupat duminică sediul televiziunii regionale de la Donețk, în estul Ucrainei, fără ca poliția, prezentă la fața locului, să intervină pentru a-i împiedica, a constatat un jurnalist AFP.

Câteva zeci de militanți în uniformă, înarmați cu bâte de baseball, se aflau în interior și păzeau intrarea clădirii, interzicând accesul oricui.

Majoritatea purtau același tip de uniformă de camuflaj și o banderolă de culoarea roșie pe care scria „Oplot” („Scut”), numele unei grupări paramilitare proruse. Această grupare a fost creată la Harkov, al doilea cel mai important oraș din Ucraina, de către un anume Evghen Jilin, un fost polițist care are cazier judiciar, cunoscut până prezent pentru organizarea unor turnee de lupte libere, fără nicio regulă, în cuști.

Nicio armă de foc nu era vizibilă, însă militanții din interior purtau în general rucsaci de sport grei și refuzau să stea de vorbă cu presa.

Un autocolant cu autoproclamata „republică de la Donețk” a fost lipit peste trident, simbolul statului ucrainean, pe o placă aflată la intrare.

„Jurnaliștii vor putea să continue să lucreze, dar trebuie să spună adevărul”, a declarat pentru AFP Stanislav, unul dintre atacatori, adăugând că imobilul va fi păzit „zi și noapte”. „Posturile rusești (acuzate de Kiev de propagandă antiucraineană și interzise în țară) spun adevărul”, a continuat el.

Directorul postului, Oleg Djolos, a ieșit ulterior pentru a se adresa numeroșilor jurnaliști internaționali adunați în incinta postului de televiziune. „Programele postului nostru nu sunt, pentru moment, modificate”, a spus el. „Jurnaliștii și angajații noștri sunt, bineînțeles, îngrijorați, însă persoanele care au preluat controlul asupra stației noastre s-au angajat să ne asigure securitatea”.

În incinta televiziunii, șase polițiști ucraineni, dintre care trei erau înarmați cu puști de tip Kalașnikov și purtau veste antiglonț, observau scena, dintr-un vehicul, fără să intervină.

Întrebat despre lipsa de reacție a polițiștilor înarmați față de intruziunea celor câteva zeci de indivizi fără arme, Djolos a răspuns că „trebuie să le puneți lor această întrebare. Sunt polițiști ucraineni”.

Întrebați, funcționarii din cadrul poliției au refuzat să răspundă.

„Vom veni mâine (luni) să muncim așa cum s-a prevăzut, potrivit orarelor obișnuite”, a spus directorul. Întrebat despre cererea probabilă a agresorilor de a redifuza posturi rusești, el a răspuns că „noi suntem un post ucrainean de televiziune regională. Nu suntem un centru de difuzare. Decizia de a difuza un post sau altul nu este luată la nivelul nostru”.

În cursul preluării controlului, în martie, asupra Peninsulei ucrainene Crimeea de către forțele proruse, susținute de membri ai unor forțe speciale trimiși de către Moscova, posturile din peninsulă au fost ocupate rapid, în urma unor operațiuni care seamănă cu cea care a avut loc duminică la Donețk.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
DRAMA neștiută a medicului rezident de 28 de ani care s-a aruncat de la etajul 14. De ce boală sufereau părinții lui
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
Selecționerul Egiptului ar fi leșinat încercând să oprească o păruială între cele două soții ale sale
Mediafax
IREAL! Un al doilea război ar putea izbucni la granița României
Click
„A spus că iese și nu s-a mai întors”. Trupul ars al unei influencerițe, găsit între rândurile de viță-de-vie din Franța
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Ruinele unei civilizații uitate, descoperite cu ajutorul tehnologiei LiDAR în pădurea amazoniană