Prima pagină » Știri externe » Decapitarea celor 21 de creștini egipteni de către Statul islamic nu ar fi avut loc. Cine a lansat această ipoteză

Decapitarea celor 21 de creștini egipteni de către Statul islamic nu ar fi avut loc. Cine a lansat această ipoteză

Se crede că scenele au fost filmate într-un „decor verde", folosit în special la filmele de acțiune în care sunt inserate multe efecte speciale.

Mai mulți experți susțin că cei 21 de egipteni nu au fost decapitați pe plajă, ci au fost uciși în altă parte. Clipul, cu o durată de cinci minute, arată jihadiști cu o înălțime de peste 2 metri, lucru care li se pare suspect experților, transmite Daily Mail.

Se crede că scenele au fost filmate într-un „decor verde”, folosit în special la filmele de acțiune în care sunt inserate multe efecte speciale. De asemenea, înregistrarea este „suspect de artistică”.

Veryan Khan, expert la organizația Terrorism Research and Analysis Consortium din Florida, spune că în înregistrare sunt câteva greșeli care arată că aceasta nu prezintă fapte reale. Toți jihadiștii sunt suspect de înalți, iar toate victimele mai scunde decât aceștia. Mai mult, capul unuia dintre executori pare disproporționat în raport cu corpul.

Nu în ultimul rând, apa înroșită de sânge nu pare reală.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Persoanele cu dublă cetățenie nu vor mai avea acces în Marea Britanie dacă nu prezintă pașaport britanic valabil
Digi24
China amenință cu „toate măsurile necesare” după ce CIA a publicat un clip în limba chineză pentru recrutarea de ofițeri
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție rară în costum de baie
Adevarul
Maria Iordănescu, urmărită și pe stradă, și în local. Panică în vacanță pentru fiica lui Anghel Iordănescu
Mediafax
Nicușor Dan, mesaj după intrarea României în recesiune tehnică: „Nu e ceva ce descoperim acum. Economia României încetinește de patru ani, în ciuda unor deficite imense”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Autospecială de pompieri, oprită de poliție în drum spre incendiu. Polițiștii se deplasau spre același incident
Cancan.ro
Gestul ireal făcut de fosta parteneră a lui Adrian Kreiner din spatele gratiilor. Ce le-a cerut magistraților 😲
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Vedete cu suflet mare! Ce persoane publice din România au adoptat copii
Promotor.ro
Primele imagini cu mașina din București care a izbucnit în flăcări
Descopera.ro
Arma secretă cu care dacii dădeau fiori inamicilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Între criză regională și conflict continental: Balcanii și Marile Puteri