Prima pagină » Știri externe » Decizia autorităților din Qatar după ce au studiat lista de condiții puse de cele state arabe pentru dezamorsarea crizei

Decizia autorităților din Qatar după ce au studiat lista de condiții puse de cele state arabe pentru dezamorsarea crizei

Decizia autorităților din Qatar după ce au studiat lista de condiții puse de cele state arabe pentru dezamorsarea crizei
Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, ministerul de Externe de la Doha, a declarat că solicitările formulate de patru state arabe pentru anularea sancțiunilor nu sunt nici rezonabile și nici realizabile, informează site-ul postului BBC News online, citând televiziunea Al-Jazeera.

 Rex Tillerson, secretarul american de Stat, a cerut Arabiei Saudite și aliaților ei să formuleze solicitări „rezonabile și realizabile”.

Al-Thani a apreciat că lista de condiții nu îndeplinește aceste criterii, adăugând că solicitările dovedesc că sancțiunile „nu au nicio legătură cu combaterea terorismului (…) [ci] limitează suveranitatea Qatarului și externalizează politica noastră externă”.

Patru țări arabe care boicotează Qatarul pentru presupusa susținere a terorismului au formulat vineri o serie de solicitări adresate Administrației de la Doha, cerând inclusiv închiderea unei baze militare turce din țară, oprirea televiziunii Al Jazeera, sistarea legăturilor cu Iranul și predarea tuturor teroriștilor

Lista a fost semnată de Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Egipt și Bahrein.

Cele patru state arabe au acordat Qatarului un termen de 10 zile pentru a lua aceste măsuri. Lista cu cereri a fost predată autorităților de la Doha de către Kuweit, țară care s-a oferit să medieze disputa.

La 5 iunie, Arabia Saudită, Egipt, Bahrain, Emiratele Arabe Unite, Yemen și Libia au decis să înceteze legăturile diplomatice cu Qatarul, acuzând acest stat de destabilizarea regiunii prin sprijinirea unor rețele teroriste precum Stat Islamic și Al-Qaida.

Decizia a fost însoțită de o blocadă economică, închiderea frontierelor terestre și maritime între aceste țări și Qatar, precum și cu interdicții de survol pentru companiile aeriene din Qatar și restricții de călătorie pentru cetățenii qatarioți.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
De ce e periculos să aprindem aragazul ca să ne încălzim? Riscurile intoxicării cu monoxid de carbon
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Prosport.ro
Soția a apărat-o public pe amantă: „Nu e distrugătoare de casă”. Cum arată
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Cursuri suspendate sau desfășurate online în
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Ce alți milionari români se aflau pe lista ucigașilor lui Adrian Kreiner. Thriller real cu filaj dintr-un pod părăsit!
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
O descoperire unică, veche de 9.500 de ani, dezvăluie o perspectivă rară asupra ritualurilor străvechi